Ohrozí probíhající válečné konflikty investice?
Konflikt na Ukrajině, boje Iráku, nebo pravděpodobné opětovné vítězství Bašara Asada. To jsou tři velká témata, která by mohla zamíchat kartami v celkově poklidném obrazu, který nám trhy nabízejí. Přesto se domnívám, že jejich dopad na dění na hlavních akciových a dluhopisových trzích bude i nadále nízký. A to i v případě přímé účasti USA na operacích v Iráku. Se současným stavem věcí trhy žijí zcela klidně a i v případě dalšího vyhrocení situace by byla tržní reakce nejspíše ve znamení krátkodobé korekce, kterou by následovalo růstové nové období. Pohled do historie svědčí o tom, že se jedná o nejpravděpodobnější scénář.
První válka v zálivu
Na počátku srpna roku 1990 napadl Saddám Husejn Kuvajt. O půl roku později, v polovině ledna 1991 započala mezinárodní vojenská operace Pouštní bouře, která skončila poslední únorovým dnem porážkou Iráku.
Obr. 1: Vývoj indexu MSCI World 1990-1991 (zdroj: Morningstar)
Na grafu je zobrazen vývoj celosvětového indexu MSCI World v inkriminované době. V několika prvních měsících po započetí irácké invaze do Kuvajtu došlo k jeho poklesu, který byl ale v následujících měsících rychle zapomenut a s porážkou irácké armády se vyšplhal na vyšší hodnoty, než před začátkem války.
Teroristické útoky 11. září 2001
Útoky se odehrály již uprostřed medvědího trhu započatého kolapsem internetových akcií na počátku nového milénia. Spojené státy vstoupily do války s prozatím neznámým nepřítelem.
Obr. 2: Vývoj indexu MSCI World 2001-2002 (zdroj: Morningstar)
V prvním týdnu po znovuotevření akciové burzy propadl MSCI World o deset procent. Bylo zjevné, že USA budou válčit a panika nabrala vrcholu. Ale již v listopadu téhož roku se index vrátil nad hodnoty z jedenáctého září a pokračoval v růstu.
Válka v Iráku
V březnu 2003 zahájily Spojené státy, díky podezření, že Irák vlastní a vyrábí chemické zbraně, svoji druhou invazi do Iráku. Počáteční obavy z důsledků vojenského střetu a pokles akciových trhů vystřídal opět silný růst.
Obr. 3: Vývoj indexu MSCI World v roce 2003 (zdroj: Morningstar)
A co komodity?
Větší vliv by v případě eskalace současného stavu mohl dopadnout na trhy komoditní. Centra nepokojů jsou totiž tradičně v komoditně citlivých oblastech. Přesto se i zde domníváme, že by následky konfliktu nebyly nijak dramatické a přechodný růst cen komodit by vystřídal jejich následný pokles.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Daně za rok 2024: Jak správně danit výnosy z prodeje cenných papírů nebo dividendy?
Obliba investování u nás roste. Podle aktuální průzkumu pro AKAT ČR jednorázově či pravidelně investuje každý třetí Čech a meziročně klesl o 7 procentních bodů počet Čechů, kteří s investováním…
Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů
V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…
MAGA, nebo MEGA? Evropské akcie nabízejí příležitost pro hodnotové investory
„Ty máš opravdu v portfoliu české akcie? To jako fakt?“ zeptal se mě nedávno kamarád, s nímž jsme před čtvrt stoletím kupovali naše první akcie ČEZu. „Já už mám jen…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.