Pěkný pohled na čísla (Týden 15)
Uplynulý týden se z pohledu investorů opět vydařil. Akciové trhy si po celém světě připisovaly zajímavé zhodnocení a fungovaly i rizikověji orientované dluhopisy. Hlavní událostí týdne pak bylo zveřejnění zápisu z jednání amerických centrálních bankéřů. Ukázalo, že vedení FEDu není zcela jednotné ohledně dalšího postupu normalizace měnové politiky. Většina členů rady se kloní k tomu, že by měly být úrokové sazby zvýšeny již v roce 2015. To bylo pozitivním signálem pro americký dolar, který se opět dostal do blízkosti hranice dvaceti šesti korun.
Společnou evropskou měnu naopak oslabují opětovné obavy spojené s případným odchodem Řecka z eurozóny. Řekové sice splatili Mezinárodnímu měnovému fondu 450 miliónů EUR, ale důvod k jásotu prozatím chybí. Průzkumy ukázaly, že šedesát procent německých voličů si přeje odchod Řecka a politikové na hlas lidu často slyší. Urputná snaha udržet Řeky v eurozóně se nemusí opakovat. Navíc poté, co jel premiér Tsipras vyjednávat do Ruska. Řecko v eurozóně být nemusí, ale v Evropské unii pravděpodobně zůstane. A Evropská unie přijímá svá rozhodnutí vždy jednotně. Pokud by se letní hlasování o prodloužení sankcí vůči Rusku setkalo s řeckým nesouhlasem, pak by sankce skončily. Řekové zbytku Evropy mohou za „odepření“ eura poměrně solidně zavařit. Panika ale stále není ani na obzoru. Evropské akcie letí vzhůru a německý index DAX si připsal svá nová maxima. Jak ukazují tradiční grafy, nálada je stále plná optimismu.
Obr. 1: Akciové trhy 2014-2015 (zdroj: Stockcharts)
Snad jen u amerického indexu mohou panovat určité obavy. Rok 2015 je zde spíše pohybem do strany než vzhůru a pro technické analytiky může být znepokojivé, že od února je každý nově vytvořený cenový vrchol nižší, než ten předchozí. Dlouhodobý trend je v USA stále velice silný. Krátkodobě to ale tak slavné není. V tomto týdnu zahajuje v zámoří výsledková sezóna a ohlášená čísla mohou s trhem pohnout. Ostatní trhy znázorněné na grafu (Evropa, Čína a UK) jsou prozatím evidentně v pohodě. Podobné je to také na dluhopisovém trhu.
Obr. 2: Dluhopisové trhy 2014-2015 (zdroj: Stockcharts)
Růstový trend u všech kategorií rizikověji orientovaných dluhopisů (dluhopisy EMKTs, korporátní dluhopisy, dluhopisy s vysokým výnosem a konvertibilní dluhopisy) je stále evidentní.
Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)
Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.
Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)
Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?
Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.