Pod vlivem možného Brexitu (Týden 24)
Z hlediska makroekonomických dat máme za sebou poměrně nevýrazný týden a tak v hledáčku investorů uvázly pouze tři události. (Podrobný komentář s čísly najdete zde)
HDP potěšilo
Číslo o růstu hrubého domácího produktu eurozóny potěšilo. Odhadovaný růst HDP v úvodním kvartálu letošního roku je 0,6 procenta oproti 0,3 procenta ze stejného období loňského roku. I z meziročního pohledu nakonec „vykoukl“ lepší než očekávaný údaj. Růst se pohybuje na hodnotě 1,7 %, zatímco odhad byl nastaven o jednu desetinku níže. Z tohoto pohledu pro Evropu jednoznačné body.
Obavy z Brexitu
To, co evropská riziková aktiva trápí, je blížící se termín referenda, v němž Británie rozhodne o svém setrvání v Evropské unii. Ve statistikách publikovaných v mediích opět narostl počet příznivců odchodu a to přináší na trhy nejistotu a z ní pramenící nervozitu. Přestože v mediálních průzkumech získávají unijní odpůrci mírně navrch, velké investiční banky jsou ve svých odhadech výsledku referenda nadále konzervativní a odchod Británie oceňují pravděpodobností kolem 35-40 procent. I zde je ovšem oproti minulým týdnům viditelný posun pravděpodobnosti směrem vzhůru.
V obavách z Brexitu táhnou evropské burzy dolů zejména finanční tituly. To ukazuje i výše uvedený graf, z něhož vyplývá, že ztráty evropských bank v posledním týdnu mnohde přesahují desetiprocentní hranici. Výjimkou nebyla ani pražská burza a na ní obchodované bankovní tituly.
Sazby v USA
Třetí důležitou zprávou, která přišla z trhů, byl projev guvernérky FEDu Janet Yellen. Ta nijak jasně nepotvrdila domněnky o tom, že by poslední mimořádně slabý report o nově vytvořených pracovních místech v USA sám od sebe FED odradil od zvyšování úrokových sazeb v letošním roce. Guvernérka sice uznala, že slabá čísla zasluhují pozornost centrálních bankéřů, ale na druhé straně připustila, že americká ekonomika učinila opět pokrok a úrokové sazby se budou pravděpodobně postupně zvyšovat.
Co ovlivní tento týden
Nejdůležitější událostí právě započatého týdne bude zcela jistě zasedání centrálních bankéřů v USA. Nepředpokládáme, že by na tomto zasedání padlo rozhodnutí o zvýšení sazeb. Důležitý ovšem bude doprovodný komentář.
Podrobný komentář
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Daně za rok 2024: Jak správně danit výnosy z prodeje cenných papírů nebo dividendy?
Obliba investování u nás roste. Podle aktuální průzkumu pro AKAT ČR jednorázově či pravidelně investuje každý třetí Čech a meziročně klesl o 7 procentních bodů počet Čechů, kteří s investováním…
Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů
V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…
MAGA, nebo MEGA? Evropské akcie nabízejí příležitost pro hodnotové investory
„Ty máš opravdu v portfoliu české akcie? To jako fakt?“ zeptal se mě nedávno kamarád, s nímž jsme před čtvrt stoletím kupovali naše první akcie ČEZu. „Já už mám jen…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.