Pokles, ale jinak dobré zprávy (Týden 5)

Světové akciové indexy v uplynulém týdnu utrpěly výrazné ztráty. Celosvětový index MSCI World ztratil téměř tři a půl procenta, stejně tak americký SP500 a o tři procenta níže skončil také index evropský. Jedinou světlou výjimkou tak byl index MSCI Czech republic zakončivší týden na záporné nule.

Nedařilo se ani dluhopisům, kde jedinou mírně ziskovou kategorií byly dluhopisy rozvíjejících se trhů. Důvody poklesu akcií byly nejspíš technického charakteru, když indexy nenalezly síly k proražení silné rezistence na 3860 bodech a jejich následný pohyb dolů zarazil až ostře sledovaný padesátidenní průměr.

Makroekonomická data vyzněla minulý týden veskrze pozitivně. Probíhající výsledková sezóna ve Spojených státech dělá investorům radost. Výsledky svého hospodaření ohlásilo již téměř čtyřicet procent firem sdružených v indexu SP500 a osmdesát dva procent z nich překonalo očekávání trhu na bázi zisku přepočteného na jednu akcii. Nejlépe se dle ohlášených výsledků hospodařilo technologickým společnostem a firmám z finančního sektoru. Naopak slabší výsledky přicházejí ze sektorů energií a průmyslu. Bude-li tento trend zachován, měli bychom být svědky prvního meziročního růstu za posledních dvanáct měsíců.

Samotná data jsou také spíše příznivá. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, stejně tak jako kapitálové investice, rostly v řadě již osmým měsícem. Ceny domů rostou nejrychlejším tempem v poslední dekádě. Negativně může na první pohled vyznít to, že nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti jsou nadále vysoké a data také ukázala, že spotřebitelé již druhým měsícem méně utrácejí a míra jejich úspor rychle roste. Je ovšem pravděpodobné, že poté, co společnost dosáhne potřebné míry vakcinace a nákaza dovolí znovu ekonomiku plně otevřít, přijdou tyto uspořené peníze opět na trh a zvýší tím firemní tržby a tím také zisky. A jak ukazuje obrázek, nové případy nákazy ve Spojených státech poměrně rychle klesají.

Samotná data jsou poměrně příznivá, tak proč u všech všudy akcie klesají? Je třeba říci, že pozitivní vývoj byl v uplynulých měsících trhem předvídán a je tedy na aktuálních úrovních již z části v hodnotách indexů obsažen. Růstový trend zůstává udržením padesátidenního průměru zachován, jen je možné očekávat více volatility. Bez dalších pozitivních zpráv zřejmě nebude ani tak prudkého růstu, jehož jsme byli ve druhé polovině minulého roku svědky.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce

Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…

12. 12. 2024 7 minut čtení

Výnosy

Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku

Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…

22. 11. 2024 6 minut čtení

Výnosy

Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?

Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…

6. 11. 2024 3 minuty čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.