Potvrzeno, Amerika končí úvodní kvartál ztrátou (Týden 14)

Úvodní čtvrtletí roku 2018 je u konce. A bylo to mimořádně zajímavé a volatilní období! Lednový bezbřehý optimismus ohledně dopadu daňových reforem Donalda Trumpa vystřídalo únorové zděšení a březnová nejistota spojená s tarify, které se chystá administrativa amerického prezidenta uvalit na dovozy některých surovin a zboží do Spojených států. Strašidlo obchodních válek obchází největší světové burzy a jeho efekt je poměrně citelný.I...

Úvodní čtvrtletí roku 2018 je u konce. A bylo to mimořádně zajímavé a volatilní období! Lednový bezbřehý optimismus ohledně dopadu daňových reforem Donalda Trumpa vystřídalo únorové zděšení a březnová nejistota spojená s tarify, které se chystá administrativa amerického prezidenta uvalit na dovozy některých surovin a zboží do Spojených států. Strašidlo obchodních válek obchází největší světové burzy a jeho efekt je poměrně citelný.I když se to zdálo v lednu nemožné, končí akciové trhy úvodní kvartál roku ve ztrátách vyšších než dvě procenta. Kromě výše uvedených obav svoji roli sehrálo také mimořádně vysoké ocenění akciových indexů, o kterém píšeme již delší dobu. Prakticky všechny ukazatele mluví shodnou řečí: většina indexů je téměř nejdražších ve své historii. V jejich cenách již mohou být započteny snad všechny pozitivní scénáře a s tím, že by se nemusely vyplnit, trhy dlouhou dobu nepočítaly.

Úvodní čtvrtletí bylo příznivé pro dluhopisy. Mnohými již odepsaná dluhová aktiva posílila za poslední tři měsíce téměř o jedno a půl procenta. Dařilo se také dalšímu tradičnímu bezpečnému přístavu, tedy zlatu.

Tradičně velmi rozkolísaný byl úvodní kvartál v komoditním sektoru. Jeho celkový výnos předčil akciové indexy, ale uvnitř nezajímavého čísla jsou skryty mimořádné pohyby! Komentovat vývoj na kryptoměnách stále dokola už snad nemá valný význam. Gigantický propad bitcoinu z dvacetitisícových hodnot na současných 7,5 tisíce dolarů za kus příznačně vypovídá o tom, co může člověk čekat, když se vypraví do této džungle.Přes negativní vyznění právě skončeného kvartálu pro většinu agresivně laděných portfolií má toto období také své vítěze. Dobře se dařilo středoevropským akciím, mezi nimiž vynikal námi několikrát propagovaný a doporučovaný domácí akciový trh. České akcie jsou i nadále v porovnání s ostatními mimořádně levné a nesou i nadále jinde nevídaný dividendový výnos převyšující pět a půl procenta. Dobře se dařilo také dalším emerging markets, které své „rozvinuté“ kolegy v uplynulých třech měsících zcela převálcovaly. Mezi dluhopisy jsou nadále hitem eurové high yield dluhopisyglobální konvertibilní dluhopisy.

Související články

Výnosy

Optimistický pohled na trhy (Videokomentář: Týden 41)

Zvýšené geopolitické napětí na Blízkém východě se v posledních týdnech propisuje do zvýšené nejistoty na trzích. Akciový index tak spíše přešlapuje na místě, ač jsou závěry roku zpravidla pro akcie…

10. 10. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Růst díky Číně(Týden 40)

V uplynulém týdnu prošly globální akciové trhy pozitivním vývojem. Rostl hlavní americký index SP500, ale například i evropský index STOXX si polepšil o 0,4 %.

2. 10. 2024 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Zpátky na vrcholu (Týden 38)

Hlavní americký akciový index S&P 500 se v uplynulém týdnu opět dostal na úroveň historických maxim. Důvodem změny nálady na trhu byly zveřejněné údaje o spotřebitelské inflaci a inflaci na…

18. 9. 2024 2 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.