Překvapivý BREXIT (Týden 26)

Rozšířený komentář včetně porovnání fondů zaměřených na Británii najdete zde. Překvapivé rozhodnutí britských voličů odejít z Evropské unie bylo politickým šokem, který soudě i podle reakcí hlavních propagátorů BREXITu překvapil drtivou většinu lidí.  Pro investory je klíčovou otázkou do jaké míry dokáže odchod Velké Británie zasáhnout spotřebitelskou a korporátní důvěru a zda se tato událost může stát katalyzátorem pro...

Rozšířený komentář včetně porovnání fondů zaměřených na Británii najdete zde.

Překvapivé rozhodnutí britských voličů odejít z Evropské unie bylo politickým šokem, který soudě i podle reakcí hlavních propagátorů BREXITu překvapil drtivou většinu lidí.  Pro investory je klíčovou otázkou do jaké míry dokáže odchod Velké Británie zasáhnout spotřebitelskou a korporátní důvěru a zda se tato událost může stát katalyzátorem pro další globální recesi.

Na takovou otázku je dnes velice těžké odpovědět. Před námi je zřejmě několik let politického vyjednávání a jeho budoucnost závisí na měnové stabilitě, politických rozhodnutích a manévrování a také na politice centrálních bank. Ta se s velkou pravděpodobností nezmění a věříme, že v případě potřeby centrální banky naopak ještě více přitlačí a svoji pomoc trhům a postiženým ekonomikám navýší.  Krátkodobí obchodníci mající horizont v rámci několika měsíců tak mohou dočasně reagovat, vyprodávat riziková aktiva a uchylovat se do bezpečných přístavů a přinášet tak na trhy volatilitu. Ti, kteří mají dlouhodobý horizont, a to je v naší branži drtivá většina, však nemají důvod propadat panice a svoji dosavadní strategii měnit.

I přestože trhy zareagovaly na výsledek referenda velice silně, je BREXIT sám o sobě spíše politickým šokem, než šokem pro finanční trhy. Důkazem toho je i fakt, že dosavadní prudký pokles vrátil většinu aktiv v čase jen na hodnoty z počátku či poloviny června.

Co ovlivní tento týden

Hlavní událostí na trzích bude nadále BREXIT a dění kolem něj. Reakce politiků a centrálních bankéřů budou zcela jistě mimořádně sledované. Poslední týden v měsíci bývá spojen také s vyhlašováním důležitých makroekonomických dat, která zřejmě díky dění v Británii tentokrát spíš zaniknou.

Rozšířený komentář včetně porovnání fondů zaměřených na Británii najdete zde.

Související články

Výnosy

Daně za rok 2024: Jak správně danit výnosy z prodeje cenných papírů nebo dividendy?

Obliba investování u nás roste. Podle aktuální průzkumu pro AKAT ČR jednorázově či pravidelně investuje každý třetí Čech a meziročně klesl o 7 procentních bodů počet Čechů, kteří s investováním…

27. 3. 2025 10 minut čtení

Výnosy

Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů

V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…

20. 3. 2025 5 minut čtení

Výnosy

MAGA, nebo MEGA? Evropské akcie nabízejí příležitost pro hodnotové investory

„Ty máš opravdu v portfoliu české akcie? To jako fakt?“ zeptal se mě nedávno kamarád, s nímž jsme před čtvrt stoletím kupovali naše první akcie ČEZu. „Já už mám jen…

27. 2. 2025 5 minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.