Proč jsem se stáhl z amerických akcií (Týden 34)
Výsledky minulého týdne jsou rozporuplné. Ti, kteří své prostředky vložili do akcií rozvinutých ekonomik na čele se Spojenými státy, budou zřejmě s obchodováním uplynulého týdne spokojeni. Naopak, investoři do emerging markets mohou být z vývoje na trzích velice rozčarováni. Rozvíjející ekonomiky opět ztrácejí půdu pod nohama, a to zřejmě díky problémům, které s sebou nese silný americký dolar a stále třaskavá situace v Turecku.
Dva různé světy jsou v posledních měsících skutečně realitou. Hranice je ovšem ještě užší, než by se mohlo z úvodního odstavce zdát a ukazuje ji následující graf.Ten znázorňuje relativní výkonnost jednotlivých indexů vůči celosvětovému indexu MSCI World, představovanému v grafu ETF s tickerem ACWI. A graf mluví jasnou řečí: snad jedinou palubou, kde hudba hraje ještě hodně hlasitě, jsou Spojené státy. Americký akciový index SP500 jako jediný v porovnání s celosvětovým indexem roste a překonává jej. Ostatní „soutěžící“ (rozvinuté trhy, emerging markets, Evropa a Čína) za výkonností celosvětového indexu již od jara evidentně zaostávají.
Interpretace toho, co nám říká graf? Ta je pro každého jiná. Optimisté vidí to, že jsou ostatní trhy kromě Spojených států levné a je tedy opět důvod nakupovat. Opatrnější investoři, ke kterým se sám počítám, vidí v nejdelším býčím trhu v historii spíše varování. Co když jsou akcie v USA prostě jen drahé? To, co se odehrává pod povrchem akciového trhu, tomu nejspíše napovídá.Na výsluní (pravý horní kvadrant) se vyhřívají vyloženě defenzivní tituly: zdravotnictví (XLV), utility (XLU), reality (XLRE) a rychle se blíží také spotřební zboží nezbytné spotřeby (XLP). Zatímco hvězda dravých cyklických odvětví včetně technologií (XLK) pozvolna pohasíná. Peníze investorů tečou do relativního bezpečí. To potvrzuje i další graf.Obchodování v posledním kvartálu ukazuje, že dříve tolik oblíbené „high beta“ akcie svojí výkonností již nějakou dobu nestačí na akcie „low volatility“. Příklon ke kvalitě a bezpečí je tedy zcela jasně patrný.
Americké indexy tedy jako jediné jasně překonávají celosvětový index, ale je to zejména díky defenzivním sektorům. A to není zase až tak bullish informace, jak to na první pohled na graf rostoucího a historická maxima atakujícího širokého indexu SP500 vypadá.
Moje zaangažovanost v americkém akciovém trhu je teď minimální. Z případného dalšího růstu amerických indexů budu profitovat už jen díky nakoupeným call opcím na pákové ETF obchodované pod označením SPXU. Možná opravdu indexy ještě porostou. Možná mě považujete za zbabělce utíkajícího z trhu příliš brzy. Hru na hrdiny a na přesné trefení HIGH už dávno nehraji. Moje fondové portfolio zůstává a zůstane nedotčené, možná jej ještě rozšířím. Akciové portfolio je již ovšem omezené. Rád si počkám i několik let na zajímavé ceny. Nakonec si moje portfolia po letech velice solidní nadvýkonnosti nad indexem klid již zasloužila.
Václav Pech, investiční analytik Broker Trustu
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?
Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.