Proč si zachovat odstup od tržního optimismu? (Týden 8)
Mraky se opět roztahují a v mezerách je vidět sluníčko. Hlavní roli v přílivu optimismu hrají opět politické reprezentace. Strach z války na Ukrajině zažehnala dohoda z Minsku (co na tom, že se na Ukrajině nadále střílelo a zřejmě i střílí dál). Strach z řeckého krachu naopak vyhladilo do „ažúru“ páteční zasedání ministrů financí eurozóny. I zde je dohoda na světě. V uplynulém týdnu tedy nic nebránilo růstu na riziko orientovaných aktiv. Z technického hlediska tak můžeme považovat průlomy dosavadních rezistencí za potvrzené. A to jak na amerických, tak na evropských indexech.
Obr. 1: Vývoj amerického akciového indexu SP500 (zdroj: Stockcharts)
Obr. 2: Vývoj evropského akciového indexu STOXX50 (zdroj: Stockcharts)
Zatímco v Evropě se jednalo o kontinuální proces celotýdenního růstu, v Americe má na svědomí dosažení historických maxim až páteční seance, v jejímž průběhu došlo k oznámení dohody ohledně Řecka.
Když jsme u řecké dohody… Je třeba říct, že jásot je prozatím předčasný. Čtyřměsíční prodloužení toku peněz z Evropské centrální banky do Řecka je vázáno na to, že Řecko v průběhu pondělka dodá seznam konkrétních reformních opatření. Ten pak bude věřiteli posouzen. Pokud se ovšem nebude zdát dostatečný, může páteční dohoda padnout.
Společně s akciemi rostou hodnoty rizikověji orientovaných dluhopisů s vysokým výnosem a dluhopisů konvertibilních. Zde ovšem na proražení rezistencí a technické potvrzení pokračování růstových trendů stále ještě čekáme.
Obr. 3: Vývoj indexu high yield dluhopisů (zdroj: Stockcharts)
Obr. 4: Vývoj indexu konvertibilních dluhopisů (zdroj: Stockcharts)
V rozporu s optimismem ale stále zůstávají fundamenty. A to především ve Spojených státech. Přehled těch z uplynulého týdne ukazuje následující tabulka.
Pozitivní informace, tedy s výjimkou trhu práce v podobě jeho každotýdenní statistiky nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, nejsou. Smíšená data přišla z Evropy. Oproti odhadům zklamal velice sledovaný index ekonomické aktivity v Německu (ZEW). Ohlášené číslo je silně pod odhady, je ale také mnohem vyšší, než hodnota z minulého měsíce. Předběžná data z evropského výrobního sektoru dopadla také hůře, než se očekávalo. Potěšil ale výhled nevýrobního sektoru, kde jsme silně nad odhady.
Příliš se nevyvíjely ani údaje o ziskovosti US firem. Odhadovaná hodnota ziskovosti se v uplynulém týdnu nezměnila. Co se změnilo, je to, že díky dalšímu růstu hodnoty akcií se logicky zvýšily poměrové ukazatele P/E. Aktuální hodnota poměru ceny k odhadovaným budoucím ziskům (17,17) je nejvyšší od roku 2004.
Obr. 5: Vývoj poměru P/E indexu SP500 (zdroj: FactSet)
Jak je patrné z posledního grafu, hodnoty akcií rostou rychleji než jejich zisky již od poloviny roku 2013.
Obr. 6: Vývoj indexu SP500 a jeho odhadovaných budoucích zisků (zdroj: FactSet)
Z čistě technického a krátkodobějšího pohledu tak může růst optimismu a akciových trhů pokračovat. Nicméně pokud se opět nedostane do souladu s dalšími makroekonomickými ukazateli a ziskovostí korporátní sféry, je zřejmě rozumné zachovat si, coby dlouhodobý investor, od nadměrného optimismu určitý odstup.
Tabulka 2: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)
Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.
Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledních dvou týdech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Daně za rok 2024: Jak správně danit výnosy z prodeje cenných papírů nebo dividendy?
Obliba investování u nás roste. Podle aktuální průzkumu pro AKAT ČR jednorázově či pravidelně investuje každý třetí Čech a meziročně klesl o 7 procentních bodů počet Čechů, kteří s investováním…
Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů
V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…
MAGA, nebo MEGA? Evropské akcie nabízejí příležitost pro hodnotové investory
„Ty máš opravdu v portfoliu české akcie? To jako fakt?“ zeptal se mě nedávno kamarád, s nímž jsme před čtvrt stoletím kupovali naše první akcie ČEZu. „Já už mám jen…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.