Quo vadis Bitcoin
Závěrečný kvartál loňského roku dal zrod dalšímu z lákavých investičních příběhů. Ten se ale zdaleka netýkal klasických investičních evergreenů v podobě akcií, dluhopisů, či komodit. Jeho hlavním hrdinou byla virtuální internetová měna – bitcoin.
Během tří měsíců přidal na své hodnotě více jak šest set procent a utvořil tak s velkou pravděpodobností cosi, co by sportovní komentátoři nazvali novým světovým rekordem. Ve svém komentáři seznámím čtenáře s podstatou této měny, s jejími hlavními výhodami a případnými riziky. V závěru se podívám na bitcoin coby možné investiční aktivum.
Graf 1: Vývoj hodnoty bitcoinu v závěrečném čtvrtletí 2013 (zdroj: http://bitcoincharts.com/)
Co je to bitcoin a kde se dá použít?
Bitcoin je státem neregulovaná internetová měna zcela nezávislá na činnosti centrálních bank. To je pro mnoho jeho fanoušků v době několikanásobného nafukování bilancí centrálních bank poměrně „sexy“ vlastnost. Jeho majitelé nejsou, na rozdíl od drtivé většiny svých spoluobčanů, za svoji důvěru a vlastnictví běžných měn „odměňováni“ umělým znehodnocováním úspor ve prospěch veřejného blaha.
Jaké výhody jsou spojeny s vlastnictvím bitcoinu?
Ve své podstatě není bitcoin nic jiného, než běžný počítačový soubor. To s sebou nese jak výhody, tak také možná rizika. Svoje „peníze“ můžete mít neustále při sobě, není problém si je za nulových nákladů uložit na kterýkoli světový server, nebo si je tam bez povšimnutí ostatních dovézt na mrňavém USB disku. Pokud máte uloženy bitcoiny na některé z webových peněženek, netýkají se vás jakékoli měnové reformy. Najdou se zcela
jistě jedinci, jimž se bitcoinem poskytnutá anonymita hodí. Například při podávaní daňového přiznání. Ne, že by se zisky v bitcoinu nedaly zdanit. Jen není zcela jasné, pokud dotyčný majitel bitcoinu není nadměrně sdílný, jak by se v současnosti daňový úřad obsahu virtuální peněženky, nebo flash disku dopátral.
Další již nastíněnou výhodou jsou nízké platební náklady na držení virtuálních „zlaťáčků“. Porovnání s bankami je tady zcela jednoduché. Bankovní poplatky – NULA, poplatky za platební styk – NULA, poplatky za vedení platební karty – NULA. Části lidí se tak bitcoin jeví jako bezpečnější alternativa k běžným penězům. Při zhroucení systému nemůže vláda zabavit bitcoiny tak, jako peníze na účtu bank. Pro investory může být bitcoin také prostředkem diverzifikace jejich portfolia, a to jak mezi měnami, tak mezi samotnými aktivy.
Často propagovanou výhodou této měny je také to, že je považována za neinflační. Do oběhu je posílán vždy předem známý objem nových bitcoinů a lze si tedy lehce najít, kolik že těchto bezbarvých a neviditelných „zlaťáčků“ bude na světě třeba v roce 2025. Přestože to s tou „neinflačností“ není tak jednoduché, dá se říci, že v současnosti to stále ještě platí. Pro zaryté konzervativce a milovníky zlatého standardu mám špatnou zprávu. Nápis „Tento bitcoin je krytý zlatem“ ani zde nenajdete. Jediným krytím bitcoinu je tak, stejně jako u ostatních světových měn, důvěra majitelů v to, že si mohou a budou moci i v budoucnosti za své bitcoiny něco reálného koupit.
Jaká rizika jsou spojena s vlastnictvím bitcoinu?
Začít můžeme u banální skutečnosti, že si své bitcoiny můžete sami omylem smazat, nebo ztratit médium, na kterém jsou uloženy. Nedávný případ Brita Jamese Howellse, který omylem při úklidu vyhodil svůj starý pevný disk se sedmi a půl tisíci bitcoiny (cca 150 000 000 CZK) je díky médiím dostatečně známý. Není vyloučené ani to, že se vám může do počítače či na server s vaší webovou peněženkou podívat nějaký šikovný hacker.
Věci, které ve svém životě používáme, mají povětšinou původ zcela transparentní. Od školních lavic víme, kdo má na svědomí žárovku, ruchadlo, penicilin či telefon. S bitcoinem je ale problém. Reálné jméno a úmysly jeho Stvořitele jsou značně neprůhledné. Nezbývá tedy než věřit, že je zde vše vedeno bohulibými úmysly. A tato důvěra by měla být nutně vyšší, než je tomu u běžné a zavedené měny. Pravděpodobnost, že ráno najdete dveře své banky zavřené a označené nápisem „Nehledejte mě, už nikdy nepřijdu“ je mizivá. Naproti tomu pro virtuální měnu to zase tak složité být nemusí. Příklady nedostupných webových peněženek nejsou sice časté, ale existují. K panice může postačit, pokud se roznese třeba i neověřená a nepravdivá fáma o problémech na burze nebo ve webových peněženkách. Následně téměř jistě dojde k prudkému poklesu hodnoty bitcoinu. Jeden geniální hacker tak může ohrozit stabilitu celé měny. A to se nebavíme o virech. Pochopitelně, systémy zabezpečení bitcoinu budou evidentně odpovídající a „heknout“ se na burzu nebo do peněženek nebude sváteční procházkou.
Existuje také další možné riziko: kde je prosím napsáno, že se někde neobjeví nová a svými parametry lepší virtuální měna, která bitcoin rychle, nebo postupně vytlačí ze hry? A nemusí ho zcela vytlačit. Jen rozšíří nabídku digitálních měn a sníží tím poptávku po bitcoinech.
Je bitcoin vhodnou investicí?
Spanilá jízda bitcoinu, za níž podle mediálních spekulací stojí ohromný zájem čínských investorů, má jak svoje zastánce, tak pochopitelně také celý zástup škarohlídů, hovořících o další z řady bublin.
K první skupině patří analytický tým Bank of America. Jeho členové podle nedávno vydané zprávy věří v to, že bitcoin má potenciál se stát hlavní měnou pro komerční platby na internetu a být tak již v blízké budoucnosti vážnou konkurencí tradičním papírovým měnám. Bank of America odhaduje férovou hodnotu bitcoinu na 1 300 USD a tím internetové měně předvídá ještě další třicetiprocentní růst.
Graf 2: To co zvládlo zlato ve dvanáctiletém růstovém trendu, stihl bitcoin za jeden kvartál
Pesimistický náhled naopak prezentuje bývalý guvernér amerického FEDu Alan Greenspan otevřeně hovořící o bublině. Svůj bankovní systém před používáním bitcoinu varovala také Bank of China. I já bych se zde přidal spíše na stranu pesimistů. Z mého pohledu může být bitcoin s určitými omezeními zajímavý pro otrlejší spekulanty, nicméně pro běžného dlouhodobě zaměřeného investora vhodným aktivem prozatím není.
Kromě uvedené prognózy Bank of America neexistuje studie, nebo jakákoli metodika zjišťování férové hodnoty internetových měn. Je tak prakticky nemožné zjistit, se vší úctou k Bank of America, zda je bitcoin v tuto chvíli nadhodnocený, nebo podhodnocený. S takovou je ovšem těžké určit pro bitcoin smysluplnou investiční strategii.
Dalším problémem je pak naprostý nedostatek vhodných investičních nástrojů. Aktuálně neexistují ani podílové fondy, ani ETF, které by mohly touhu investora po této měně ukojit. Kurz bitcoinu navíc trpí nízkou likviditou a z tohoto důvodu je také vysoce volatilní. Průměrný denní rozsah obchodování (vzdálenost od nejvyšší denní ceny k té nejnižší) s bitcoinem byl v prosinci 20,76 %, v listopadu 16,83 % a v říjnu „pouhých“ 6,2%. Klient by tedy v rušnějších obdobích musel akceptovat riziko denní ztráty v rozsahu pětiny své investice! Nízká likvidita totiž znamená to, že v čase paniky operuje na trhu mnoho prodejců, ale prakticky žádní kupci a přesně naopak je tomu v čase euforie, které jsme byli svědky v uplynulých třech měsících.
Bitcoin tedy není v tuto chvíli podle našeho názoru pro drtivou většinu investorů zajímavým artiklem. Nemožnost utváření investiční strategie, neexistence nástrojů, které by mohl využít, a také nízká likvidita spojená s vysokou volatilitou jsou prozatím hlavními faktory hovořícími ve prospěch umírněného pohledu na tuto měnu.
Nevylučujeme, že se situace ve střednědobém horizontu nemůže změnit, ale věříme, že zejména drobní investoři by do té doby měli dávat přednost ověřeným investičním strategiím založeným na klasických investičních aktivech.
Ing. Václav Pech, Ph.D., portfolio manažer ve společnosti Broker Trust pro časopis Finanční poradce 12/2013
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?
Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.