Růst díky Číně(Týden 40)

V uplynulém týdnu prošly globální akciové trhy pozitivním vývojem. Rostl hlavní americký index SP500, ale například i evropský index STOXX si polepšil o 0,4 %.

Hlavním důvodem pozitivního vývoje na akciových trzích byly kroky druhé největší ekonomiky světa—Číny. Čínská vláda a centrální banka představily největší balíček podpůrných opatření od pandemie covidu-19. Cílem souboru ohlášených opatření je pomoci ekonomice překonat deflační stagnaci a dosáhnout plánovaného pětiprocentního růstu pro tento rok.

Konkrétním krokem bylo snížení úrokových sazeb ze strany centrální banka Číny. Sedmidenní repo sazba klesla o 0,2 % na 1,5 %, další tři sazby také klesly o 0,2 %. Banka také snížila průměrnou úrokovou sazbu u stávajících hypoték o 0,5 % a snížila minimální akontaci na úvěry na 15 % pro všechny typy obytných nemovitostí. Hovoří se i o finanční injekci pro největší banky—něco, co Čína neudělala od finanční krize v roce 2008. Vláda plánuje vydávat státní dluhopisy a investovat do velkých projektů.

Pozitivní reakce akciových trhů přesto neměla dlouhého trvání, když hlavní americký index SP500 zahájil obchodování posílením o jedno a půl procenta, obchodní den ale skončil jen v drobném plusu.

Čínský trh s nemovitostmi je od roku 2021 v silném útlumu po prasknutí bubliny. Poptávka je nízká a ceny nemovitostí prudce klesají. Tato krize těžce doléhá na ekonomiku a snižuje důvěru spotřebitelů. Není se čemu divit—70 % úspor čínských domácností je investováno do nemovitostí, takže je zasažena téměř každá rodina. Lidé proto odkládají větší nákupy. To nevylučuje, že optimismus z posledního podpůrného balíčku může brzy vyprchat.

V cenovém růstu pokračovalo také zlato. I když inflace klesá, existují signály, že centrální banky by mohly začít, případně zintezivnit etapu snižování úrokových sazeb. Nižší úrokové sazby zvyšují atraktivitu zlata jako investice, protože snižují výnosy z dluhopisů a jiných úročených aktiv. K růstu ceny žlutého kovu přispívá také nejistota ohledně dění na blízkém a středním východu a možné zintenzivnění konfliktu mezi Izraelem a propalestinskými jednotkami.

V právě započatém týdnu budeme svědky statistik z amerického trhu práce, které mohou poukázat na stav největší světové ekonomiky a další možnou politiku FEDu ohledně dalšího snižování sazeb.

Václav Pech, investiční analytik Broker Trustu

Související články

Výnosy

Optimistický pohled na trhy (Videokomentář: Týden 41)

Zvýšené geopolitické napětí na Blízkém východě se v posledních týdnech propisuje do zvýšené nejistoty na trzích. Akciový index tak spíše přešlapuje na místě, ač jsou závěry roku zpravidla pro akcie…

10. 10. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Zpátky na vrcholu (Týden 38)

Hlavní americký akciový index S&P 500 se v uplynulém týdnu opět dostal na úroveň historických maxim. Důvodem změny nálady na trhu byly zveřejněné údaje o spotřebitelské inflaci a inflaci na…

18. 9. 2024 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Pauza v riskování, data z hlavních světových ekonomik nepotěšila (Týden 37)

V minulém týdnu se stalo přesně to, co jsem v předchozím komentáři předvídal. Hlavní americký index SP500 ztratil více než čtyři procenta a sesunul se do blízkosti hranice 5400 bodů.

10. 9. 2024 2 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.