Růst díky Číně(Týden 40)

V uplynulém týdnu prošly globální akciové trhy pozitivním vývojem. Rostl hlavní americký index SP500, ale například i evropský index STOXX si polepšil o 0,4 %.

Hlavním důvodem pozitivního vývoje na akciových trzích byly kroky druhé největší ekonomiky světa—Číny. Čínská vláda a centrální banka představily největší balíček podpůrných opatření od pandemie covidu-19. Cílem souboru ohlášených opatření je pomoci ekonomice překonat deflační stagnaci a dosáhnout plánovaného pětiprocentního růstu pro tento rok.

Konkrétním krokem bylo snížení úrokových sazeb ze strany centrální banka Číny. Sedmidenní repo sazba klesla o 0,2 % na 1,5 %, další tři sazby také klesly o 0,2 %. Banka také snížila průměrnou úrokovou sazbu u stávajících hypoték o 0,5 % a snížila minimální akontaci na úvěry na 15 % pro všechny typy obytných nemovitostí. Hovoří se i o finanční injekci pro největší banky—něco, co Čína neudělala od finanční krize v roce 2008. Vláda plánuje vydávat státní dluhopisy a investovat do velkých projektů.

Pozitivní reakce akciových trhů přesto neměla dlouhého trvání, když hlavní americký index SP500 zahájil obchodování posílením o jedno a půl procenta, obchodní den ale skončil jen v drobném plusu.

Čínský trh s nemovitostmi je od roku 2021 v silném útlumu po prasknutí bubliny. Poptávka je nízká a ceny nemovitostí prudce klesají. Tato krize těžce doléhá na ekonomiku a snižuje důvěru spotřebitelů. Není se čemu divit—70 % úspor čínských domácností je investováno do nemovitostí, takže je zasažena téměř každá rodina. Lidé proto odkládají větší nákupy. To nevylučuje, že optimismus z posledního podpůrného balíčku může brzy vyprchat.

V cenovém růstu pokračovalo také zlato. I když inflace klesá, existují signály, že centrální banky by mohly začít, případně zintezivnit etapu snižování úrokových sazeb. Nižší úrokové sazby zvyšují atraktivitu zlata jako investice, protože snižují výnosy z dluhopisů a jiných úročených aktiv. K růstu ceny žlutého kovu přispívá také nejistota ohledně dění na blízkém a středním východu a možné zintenzivnění konfliktu mezi Izraelem a propalestinskými jednotkami.

V právě započatém týdnu budeme svědky statistik z amerického trhu práce, které mohou poukázat na stav největší světové ekonomiky a další možnou politiku FEDu ohledně dalšího snižování sazeb.

Václav Pech, investiční analytik Broker Trustu

Související články

Výnosy

Tři faktory přinesly investorům skvělý rok. Co bude rozhodovat letos?

Máme za sebou skvělý investiční rok, není-liž pravda? Akciové trhy nám nadělily více než dvacetiprocentní zhodnocení a nebyly v tom rozhodně samy. Svoji hodnotu zvyšovalo prakticky vše, na co se…

10. 1. 2025 6 minut čtení

Výnosy

Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce

Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…

12. 12. 2024 7 minut čtení

Výnosy

Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku

Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…

22. 11. 2024 6 minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Bohuslav Černý

ředitel pro prahu

obchod.cerny@brokertrust.cz

+420 602 445 306