Sázka na klid vychází, fundamenty jsou v pořádku (Týden 31)
Sázka na klid, kterou jsem prezentoval minulý týden, prozatím vychází. Žádný z akciových nebo dluhopisových indexů nepostihl prudký růst, případně mimořádný pokles. Tomu také odpovídaly fundamenty.
Schůze amerických centrálních bankéřů nepřekvapila. Sazby zůstávají beze změny. Fanoušky amerického dolaru potěšil doprovodný komentář. FED si v něm chválil zlepšení domácí ekonomicky, zejména pak pozitivní data, která přicházejí z trhu práce.
Dobré číslo od statistiků zaznělo také ohledně růstu největší světové ekonomiky. HDP ve Spojených státech rostl ve druhém kvartálu meziročně o 2,3 %. To je sice těsně pod odhady analytiků, nicméně se jedná o dostatečně solidní číslo dávající zapomenout na pokles o 0,2 %, který byl platný pro úvodní čtvrtletí roku. I toto číslo bylo nakonec revidováno směrem vzhůru na +0,6 %. I tyto údaje podpořily americký dolar a zvýšily pravděpodobnost toho, že se v září za mořem už opravdu s úrokovými sazbami pohne.
V Evropě přinesl minulý týden lepší než očekávaný údaj o podnikatelském klimatu v klíčovém Německu a nepřekvapila evropská míra nezaměstnanosti. Ta se pohybuje na úrovni 11,1 %, tedy na stejné hodnotě jako v červenci.
Ve slabých statistikách pokračuje Čína. Údaj z průmyslu potvrdil stagnaci (očekáván byl mírný, ale opravdu mírný, růst). Odhady naplnil sektor služeb.
Nový týden přinese údaje také z amerického a evropského průmyslového sektoru a sektoru služeb. Očekávání jsou nastavena přibližně na úrovni minulého měsíce. Důležitá čísla přijdou ve středu a zejména v pátek z US trhu práce. Počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělství a míra nezaměstnanosti jsou údaje FEDem pečlivě sledované. Dobrá čísla by měla znamenat vyšší pravděpodobnost růstu sazeb již na příštím zasedání a to by mělo být potažmo dobré pro americký dolar.
Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)
Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.
Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)
Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?
Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.