Silný dolar a obavy z ČNB (Týden 2)
Zdá se, že začátek roku 2015 se nijak neliší od svého předchůdce. Akciové a dluhopisové trhy jsou nejisté, ale český investor stále nezřízeně jásá. Americký dolar posílil za jediný týden vůči české koruně více jak o dvě a půl procenta a spolehlivě tak vyhladil a zamaskoval reálné ztráty, které ve svých měnách zejména akciové indexy zaznamenaly.
Důvodem pro silné oslabení české měny se staly opětovné obavy z nových intervencí České národní banky. Ty by měly za cíl naši měnu nadále oslabit a tím i znovu částečně znehodnotit prostředky uložené na běžných a spořicích účtech. Vzpomínáte si na nespokojené brblání mlčící většiny po poslední intervenci ČNB a mediální masáž zaměřenou na okrádání „obyčejných lidí“? A vzpomenete si, jak jsme si my a naši klienti mající zainvestováno, a to dokonce i v cizích měnách, spokojeně mnuli ruce? Intervenční scénář má poté, co Evropa oficiálně upadla do deflace opět svůj příběh a své opodstatnění. Tím ale neříkám, že jej považuji za velice pravděpodobný a rychle proveditelný. Předně z ČNB prozatím nikdo neslyšel jasný hlas vystupující na podporu dalších intervencí. Zchlaďme tedy horké hlavy, sledujme komentáře centrálních bankéřů, nicméně na tuto možnost nezapomínejme.
Obr. 1: Americký dolar je od poloviny roku 2014 v jasném růstovém trendu (zdroj: stockcharts.com)
Celkově mám dojem, že sílící americký dolar by mohl být v nejbližších letech pro část investorů dobrou ochranou vůči případnému tržnímu kolísání. Americké ekonomice se, na rozdíl od její evropské kolegyně, daří dobře. Potvrdila to páteční čísla z trhu práce. Ta ukázala, že Amerika dokázala v uplynulém měsíci vytvořit více pracovních míst, než se předpokládalo, a i míra nezaměstnanosti v USA opět klesla, tentokrát na 5,6 %. Tedy hodnotu v krajích zdejších nevídanou. Společně se silným údajem o růstu HDP, které bylo ohlášeno již dříve, je stále pravděpodobnější, že FED sáhne v průběhu roku 2015 ke zvýšení úrokových sazeb a tedy „zdraží dolar“. Když k tomu připočteme historickou tendenci USD růst při poklesu akciových trhů, máme před sebou zajímavý obrázek.
Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)
Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.
Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledních dvou týdech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Daně za rok 2024: Jak správně danit výnosy z prodeje cenných papírů nebo dividendy?
Obliba investování u nás roste. Podle aktuální průzkumu pro AKAT ČR jednorázově či pravidelně investuje každý třetí Čech a meziročně klesl o 7 procentních bodů počet Čechů, kteří s investováním…
Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů
V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…
MAGA, nebo MEGA? Evropské akcie nabízejí příležitost pro hodnotové investory
„Ty máš opravdu v portfoliu české akcie? To jako fakt?“ zeptal se mě nedávno kamarád, s nímž jsme před čtvrt stoletím kupovali naše první akcie ČEZu. „Já už mám jen…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.