Silný dolar sráží trh (Týden 42)
Většina akciových indexů v minulém týdnu ztratila na své hodnotě, přičemž nejvíce postiženy byly akcie firem z rozvíjejících se ekonomik a také americké cenné papíry. V obou případech je zřejmě na vině mimořádně silný americký dolar, který v uplynulém týdnu posílil téměř o tři procenta. Pokles amerického indexu SP500 zastavila až silná hranice opory na 2120 bodech a zdá se, že právě na této kótě se odehraje rozhodující boj o budoucnost indexu v nejbližších týdnech a možná i měsících.
Na zmíněné úrovni se sbíhá trendová čára, která definuje současný růstový trend již od brzkého jara, se silnou technickou oporou, na níž se již několikrát zastavily pokusy o další růst. Pokud by ceny tuto úroveň prorazily směrem dolů, dočkáme se pravděpodobně i dalších prodejů.
Z makroekonomického pohledu měli hlavní slovo opět zámořští bankovní guvernéři. Ve středu byl zveřejněn zápis z jejich posledního jednání. Ten ukázal, že někteří členové měnového výboru jsou přesvědčeni, že by bylo vhodné zvýšit sazby v poměrně brzkém termínu. Jediné, co by chtěli před tímto rozhodnutím vidět, je nadále se lepšící trh práce. Prosincové zvýšení sazeb tak zůstává plně ve hře.
Informace zveřejněné v zápisu následně potvrdil prezident bostonského FEDu Eric Rosengreen. Negativní reakce trhu se tak dala očekávat a zmírnila ji, jak jinak, až v pátek Janet Yellen, která ve své řeči dala jasně najevo, že zvyšování sazeb není její aktuální prioritou. Americké akcie na její projevy zpravidla reagují velice pozitivně, tentokrát však počáteční nadšení vystřídala spíše skepse.
V Evropě příjemně překvapila data o průmyslové produkci, která nerostla již od posledního čtvrtletí roku 2015. Ohlášená čísla silně předčila očekávání a to evropské investory jistě potěšilo. Potěšil také index ekonomického sentimentu ZEW, když také přinesl lepší čísla, než byla očekávána. Klíčovou událostí v Evropě ovšem bude až zasedání Evropské centrální banky, které se uskuteční ve čtvrtek. Éterem kolují zvěsti o postupném omezování výkupu dluhopisů z trhu, a pokud se zprávy na zasedání potvrdí, nemusí to být pro evropské dluhopisy a akcie příjemná zpráva.
Po zklamání dat čínského zahraničního obchodu se opět objevují pochybnosti o tom, jak silná je ekonomika socialistické Číny. Proto budou v týdnu velice zajímavé údaje o výši HDP Číny ve třetím čtvrtletí letošního roku.
Podrobný komentář a jako bonus porovnání akcií se zaměřením na Latinskou Ameriku najdete zde.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Daně za rok 2024: Jak správně danit výnosy z prodeje cenných papírů nebo dividendy?
Obliba investování u nás roste. Podle aktuální průzkumu pro AKAT ČR jednorázově či pravidelně investuje každý třetí Čech a meziročně klesl o 7 procentních bodů počet Čechů, kteří s investováním…
Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů
V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…
MAGA, nebo MEGA? Evropské akcie nabízejí příležitost pro hodnotové investory
„Ty máš opravdu v portfoliu české akcie? To jako fakt?“ zeptal se mě nedávno kamarád, s nímž jsme před čtvrt stoletím kupovali naše první akcie ČEZu. „Já už mám jen…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.