Silný povolební růst (Týden 45)

Akciové trhy ve Spojených státech v uplynulém týdnu silně rostly a přiblížily se na dohled svým historickým maximům. Optimismus panoval také na zbylých kontinentech.

Hlavním důvodem pro návrat kupců na trh bylo pravděpodobné vítězství kandidáta demokratické strany Joea Bidena v prezidentských volbách. Od obou kandidátů se v případě jejich vítězství očekávalo schválení dalšího balíku finančních stimulů, ale jak je známo, demokraté bývají v takových situacích přece jenom o něco štědřejší. Očekávání jsou velká, odpovědi dá jen budoucnost.

V průběhu rušného týdne zasedali ve Spojených státech také centrální bankéři. FOMC ponechal podle očekávání úrokové sazby na současných úrovních a investory tak především zaujal komentář, s čím asi členové výboru přijdou. Ti naznačili, že citlivě vnímají aktuální vzedmutí nových případů nemoci COVID-19 ve Spojených státech, a tak centrální banka neuvažuje v blízké době o tom, že by započala utahovat svoji rozvolněnou politiku. Sama ovšem nesdělila, že by z její strany došlo na další stimulační opatření. Míč je tedy zcela na straně amerického Kongresu, od něhož se očekává schválení dvoubiliónového balíčku.

Pohled na reálná makroekonomická data investory převážně potěšil. Nad očekávání rostl ve Spojených státech průmysl i počet pracovních míst mimo zemědělství. Poklesla také míra nezaměstnanosti. Zklamání jsme se tak dočkali jen z pomalejšího růstu v sektoru služeb. Evropská data z minulého týdne žádný nový a výrazný impuls nepřinesla.  Potěšil vývoj průmyslu i služeb v klíčovém Německu, na výraznější úspěch to ale v celoevropském měřítku nestačilo.

Ve Spojených státech také pozvolna končí výsledková sezóna, kterou lze z hlediska dosažených výsledků považovat za úspěšnou. Osmdesát šest procent firem, které dosud své výsledky ohlásilo, překonalo očekávání trhu na bázi zisku přepočteného na jednu akcii a téměř osmdesát procent firem překonalo odhady také z pohledu tržeb. Aktuální P/E ratio se pohybuje na úrovni 21,6, což je vysoko nad pětiletých průměrem tohoto ukazatele (17,3) a stejně tak nad průměrem desetiletým (15,5). Z tohoto pohledu je teda americký trh jako celek drahý.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce

Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…

12. 12. 2024 7 minut čtení

Výnosy

Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku

Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…

22. 11. 2024 6 minut čtení

Výnosy

Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?

Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…

6. 11. 2024 3 minuty čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Bohuslav Černý

ředitel pro prahu

obchod.cerny@brokertrust.cz

+420 602 445 306