Skončila krize v Evropě?
Tak nám zkrachuje Argentina. Média a chytré hlavy z investičního světa, zejména ty, jejichž zaměstnavatelé jsou závislí na prodeji svých fondů, nás často přesvědčují, že evropská dluhová krize je již dávno minulostí. Evropská ekonomika se přece prokazatelně zvedá. Svědčí o tom následující graf meziročního růstu HDP zemí spojených v eurozóně.
Obr. 1: Meziroční růst HDP eurozóny (zdroj www.tradingeconomics.com)
Dokonce i míra nezaměstnanosti se začíná pomalu snižovat a vzdaluje se hrozivým dvanácti procentů, na nichž dlouho setrvávala.
Obr. 2: Míra nezaměstnanosti v eurozóně (zdroj www.tradingeconomics.com)
Trochu překážkou rozjezdu ekonomiky je nízká hladina inflace spojená se silným Eurem. S ní se snaží Evropská centrální banka prozatím poměrně neúspěšně bojovat.
Obr. 3: Míra inflace v eurozóně (zdroj www.tradingeconomics.com)
Jak je to tedy ale s podstatou evropské DLUHOVÉ krize? Je skutečně zažehnána? Pohled na následující grafy ukazuje, že ani zdaleka ne! Naopak. Zadlužení postižených zemí a potažmo také celé eurozóny se nadále zvyšuje.
Obr. 4: Dluh jako procento hrubého domácího produktu v eurozóně (zdroj www.tradingeconomics.com)
Obr. 5: Dluh jako procento hrubého domácího produktu ve Francii (zdroj www.tradingeconomics.com)
Obr. 6: Dluh jako procento hrubého domácího produktu ve Španělsku (zdroj www.tradingeconomics.com)
Obr. 7: Dluh jako procento hrubého domácího produktu v Itálii (zdroj www.tradingeconomics.com)
Obr. 8: Dluh jako procento hrubého domácího produktu v Portugalsku (zdroj www.tradingeconomics.com)
Obr. 9: Dluh jako procento hrubého domácího produktu v Řecku (zdroj www.tradingeconomics.com)
Dluhová krize tedy nepominula. Zadlužení evropských států je naopak mnohem větší a čísla, která v roce 2010 a 2011 vyhnala výnosy evropských dluhopisů do stratosféry, jsou nyní ještě o něco horší. Buda na splácení dluhů současný ekonomický růst v Evropě stačit? Pokud dojde k jeho opětovnému zpomalení, pak může být každý jeho náznak, případně zmínky o problémech jednotlivých států, či významných korporací poměrně silným argumentem pro budoucí opětovné zvýšení volatility cen evropských státních dluhopisů.
Václav Pech
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Malé akcie, velké zisky: Proč by small caps neměly chybět ve vašem portfoliu
Nalijme si čistého vína, kdo z vás to má? Řeč není o botách od Armaniho, obleku či košili. Mluvím o akciích menších firem, které nejsou mezi investory příliš populární. A…
Daně za rok 2024: Jak správně danit výnosy z prodeje cenných papírů nebo dividendy?
Obliba investování u nás roste. Podle aktuální průzkumu pro AKAT ČR jednorázově či pravidelně investuje každý třetí Čech a meziročně klesl o 7 procentních bodů počet Čechů, kteří s investováním…
Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů
V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.