Slabá makrodata poslala trhy dolů (Týden 19)
Globální akciové trhy v uplynulém týdnu opět poklesly. To pro mě není příliš překvapivou informací. O této možnosti jsem psal přede dvěma týdny zde. Růstový trend započatý v únoru byl již příliš dlouhý a příliš slabý. Katalyzátorem poklesu byla minulý týden makroekonomická data.
Obr. 1: Global Manufacturing PMI (zdroj: Bloomberg)
Prvním problémem byla data mapující vývoj v globálním průmyslovém sektoru. Ten se nacházel na konci dubna prakticky ve stavu hibernace, když jeho hodnota poklesla na 50. Čísla nad padesátkou hovoří o růstu, pod padesátkou o kontrakci. Jsme na hraně. Ale ovšem, centrální banky to zachrání…
Opětovné problémy v čínském zpracovatelském sektoru hlásí také tamní čísla.
Obr. 2: Caixin Manufacturing PMI Čína (zdroj: www.forexfactory.com)
Průzkum mezi čínskými podniky, zahrnující i malé a střední firmy, ukázal, že průmysl setrvává nadále v kontrakci a ohlášené číslo bylo horší, než jaká byla analytická očekávání. Proto jsme také byly svědky prudkých pohybů zejména na asijských indexech a emerging markets jako celku. Poměrně silně díky této zprávě poklesly také evropské akcie.
Významná čísla byla očekávána také ze Spojených států a jejich výsledný dojem je smíšený. Nevýrobní sféra, hlavní tahoun US ekonomiky, rostla v uplynulém měsíci rychleji, než se čekalo. Naopak statistika z trhu práce ukázala, že v USA dokázali „vyprodukovat“ méně nových pracovních míst, než jaká byla čísla odhadovaný moudrými hlavami předních analytiků. Namísto očekávaných 200 000 nových míst jich bylo všeho všudy o čtyřicet tisíc méně. I tak se ale jedná o číslo poměrně solidní a nemělo by být pro FED signálem kde změně jeho dosavadního názoru.
Hitem posledních dvou let tedy nadále zůstávají dluhopisy a to i v situaci, kdy jsou podle všech okolností nadále velice drahé a plná čtvrtina státních dluhopisů se dnes prodává se záporným výnosem. Žijeme v divném světě. Na to je potřeba si zvyknout.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Daně za rok 2024: Jak správně danit výnosy z prodeje cenných papírů nebo dividendy?
Obliba investování u nás roste. Podle aktuální průzkumu pro AKAT ČR jednorázově či pravidelně investuje každý třetí Čech a meziročně klesl o 7 procentních bodů počet Čechů, kteří s investováním…
Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů
V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…
MAGA, nebo MEGA? Evropské akcie nabízejí příležitost pro hodnotové investory
„Ty máš opravdu v portfoliu české akcie? To jako fakt?“ zeptal se mě nedávno kamarád, s nímž jsme před čtvrt stoletím kupovali naše první akcie ČEZu. „Já už mám jen…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.