Trhům vládne pohoda (Týden 4)
Růstová rally, započatá na akciových trzích po zvolení Donalda Trumpa, pokračuje i v roce 2018. Všeobecný optimismus je podložen solidními makroekonomickými daty přicházejícími prakticky z celého světa.
Ve Spojených státech byl zveřejněn zápis z posledního jednání FEDu. Centrální bankéři konstatovali, že největší světová ekonomika zakončila uplynulý rok v dobré kondici, když ekonomický růst v jedenácti z tuctu sledovaných districtů hodnotili členové výboru jako mírný až středně silný a v Texasu dokonce jako silný.
Zdánlivě mírně zklamala čísla o počtu nově vydaných stavebních povolení. Oznámený údaj byl nižší než očekávání trhu, nicméně u hlavního segmentu trhu zabírajícího téměř sedmdesátiprocentní podíl (domy pro jednu rodinu) zaznamenal sektor solidní růst. Doplníme-li k tomu zdravý růst průmyslové produkce, máme podporu pro další optimismus.
Dobré zprávy poskytlo světu i Japonsko. Meziroční růst průmyslové produkce o 3,6 procenta je i přes mírný pokles oproti rekordnímu období květen-srpen 2017 stále velice silný.
Jediným mírným zklamáním byla evropská čísla, která byla přece jenom o něco slabší, než se obecně očekávalo. Hlavní negativní zprávou je, že inflace se v eurozóně drží stále velice nízko, a to na úrovni mezi 1,4 – 1,5 procenty. Nepotěšilo ani stavebnictví, jehož půlprocentní růst je nadále poměrně slabý.
Oproti poklidnému růstovému vývoji a nedostatku vzrušení na akciových trzích si adrenalinu do sytosti užívají investoři do kryptoměny. Nejrozšířenější zástupce této skupiny bitcoin propadl oproti svým předvánočním maximům o téměř padesát procent a jeho cena se nachází těsně nad hranicí 10 000 dolarů za kus. Důvodem poklesu jsou jak ohlášené tržní regulace ze strany několika asijských zemí, tak také neplánovaně dlouhá odstávka páté největší kryptoburzy, která se z plánovaných dvou hodin protáhla na dva dny. Strašidlo v roce 2014 zkrachovalé burzy Mt.Gox je evidentně stále živé a budí mezi „kryptonadšenci“ respekt.
Nejočekávanější událostí tohoto týdne bude zasedání Evropské centrální banky a pozadu také nezůstane první odhad hrubého domácího produktu USA v závěrečném čtvrtletí roku 2017. Zajímavé pro investory budou také objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a údaje z realitního trhu.
Další informace včetně porovnání dluhopisových fondů ze segmentu Emerging markets najdete zde.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Daně za rok 2024: Jak správně danit výnosy z prodeje cenných papírů nebo dividendy?
Obliba investování u nás roste. Podle aktuální průzkumu pro AKAT ČR jednorázově či pravidelně investuje každý třetí Čech a meziročně klesl o 7 procentních bodů počet Čechů, kteří s investováním…
Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů
V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…
MAGA, nebo MEGA? Evropské akcie nabízejí příležitost pro hodnotové investory
„Ty máš opravdu v portfoliu české akcie? To jako fakt?“ zeptal se mě nedávno kamarád, s nímž jsme před čtvrt stoletím kupovali naše první akcie ČEZu. „Já už mám jen…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.