Trhy korigovaly přes solidní makrodata (Týden 43)
Samotná makroekonomická data, kterých jsme byli v právě skončených pěti obchodních dnech svědky, žádné důvody k pesimismu nezakládají. Ve Spojených státech potěšila zejména data z realitního trhu, když očekávaní trhu překonal jak počet nově vydaných stavebních povolení, tak také prodeje existujících domů. Investory a ekonomy také potěšil nižší než odhadovaný počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Podle předběžných odhadů se nad očekávání dobře rozvíjel i nevýrobní sektor, zatímco průmysl naopak mírně zklamal. Opačně dopadla ohlášená čísla na našem kontinentu, kde pozitivně překvapil průmysl na úkor služeb. V Číně ohlášený údaj o růstu tamního HDP spíše zklamal. Ohlášený údaj byl sice ve srovnání s uplynulým měřením citelně lepší, analytická obec ale přece jenom doufala v růst ještě rychlejší.
Úspěšně probíhá také výsledková sezóna. Ve Spojených státech prozatím ohlásila výsledky svého hospodaření přibližně čtvrtina firem spadajících do indexu SP500 a více jak čtyři pětiny z těchto společností překonalo odhady trhu jak na bázi zisku přepočteného na akcii, tak také na bázi odhadovaných tržeb. Počet firem s pozitivním výhledem do budoucna prozatím také převyšuje počet firem s negativním výhledem. Celkově čísla naznačují meziroční propad ziskovosti indexu o 16,5 procenta, což je největší hodnota od druhého kvartálu roku 2009. Aktuální P/E ratio indexu SP se pohybuje na úrovni 21,7, což je vysoko nad pětiletým (17,3) a také desetiletým průměrem (15,5).
Právě započatý týden přinese investorům další informace o vývoji hlavních světových ekonomik. Ostře sledovaným číslem bude zejména čtvrteční mezikvartální tempo růstu americké ekonomiky, ale bedlivě sledována budou také další data z trhu práce a údaje o spotřebitelském sentimentu. Evropa bude očekávat výsledky zasedání Evropské centrální banky a pozornosti neuniknou zcela jistě ani předběžné odhady týkající se hrubého domácího produktu velkých států na čele s Německem a Francií. Závěrečná data týdne ukážou vývoj v čínském průmyslovém sektoru a sektoru služeb.
Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?
Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.