Trhy pod dvousetdenním průměrem (Týden 47)
Akciové trhy v uplynulém týdnu pokračovaly v poměrně silném poklesu, který investorům začíná dělat starosti. Pohled na globální akciové trhy ukazuje, že se většina z nich již nachází v sestupném trendu, když se jejich ceny nacházejí pod hodnotou jejich dvousetdenního průměru. Právě tento průměr bývá technickými analytiky často považován za hranici mezi „dobrem a zlem“, tedy mezi trendem růstovým a sestupným.Jak je vidět z rychlého přeletu nad akciovými trhy, nejlépe si vede nadále americký index, který je ze všech zobrazených tím nejsilnějším, nicméně i on se pod dvousetdenním průměrem aktuálně pohybuje.
Žádné mimořádně pozitivní informace z makroekonomické sféry jsme v minulém týdnu také neslyšeli. Spíše „nuda, nuda, šeď, šeď…“. Ve Spojených státech pozitivně překvapily údaje o maloobchodních tržbách, které vzrostly více, než se očekávalo. Bližší pohled ukazuje, že největší váhu v oznámeném čísle měly prodeje automobilů a tak se nedá říci, že by poptávka rostla ve všech segmentech největší světové ekonomiky. Po odečtení automobilů je růst tržeb spíše vlažný. Jako protiváhu leze uvést zklamání z oznámeného indexu výrobní aktivity v důležité oblasti Philadelphie.
V Evropě je nadále hlavní otázkou Brexit a nejistota, která kolem něj vládne. Oslavy dosažení dohody se nekonají, zejména ve Velké Británii, kde se ocitá v ohrožení vláda dosavadní ministerské předsedkyně. Pád vlády, nové volby a další nejistota je to poslední, co slabé evropské trhy potřebují. Z tvrdých čísel z našeho kontinentu asi tolik: odhad vývoje německého mezikvartálního HDP ukazuje o něco vyšší hodnotu poklesu, než se očekávalo, a naopak ekonomický sentiment v Německu klesl o něco méně, než se čekalo.
Také domácí česká ekonomika rostla o něco méně, než jak jsme si mysleli, že poroste. Jak jsem napsal před chvílí: žádné růstové impulsy, žádné důvody k pláči ani k radosti.
A tak na trzích vládne sentiment a ten je nadále negativní. Většina sentiment indikátorů říká, že investoři jsou vystrašení a mimořádně opatrní.To potvrzuje třeba Fear and Greed index, který počítá televizní stanice CNN za pomoci sedmi pomocných ukazatelů. Výmluvná je také letošní výkonnost jednotlivých akciových rodin. Společně s defenzivními akciovými tituly zažila pozitivní týden i další takzvaná bezpečná aktiva. Ceny dluhopisů i zlata a stříbra se opět vydaly vzhůru a stará pravda o užitečnosti dobře diverzifikovaného portfolia se tak opět potvrzuje.
Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?
Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.