Trhy pokračují v růstu (Týden 12)

Jednou a dost. Po předchozím nejistém týdnu se trhy opět vzpamatovaly a zamířily výše. Zámořské akciové indexy spíše nepatrně, ty evropské však s plnou parádou. Podnětem pro jejich rychlý růst byly pravděpodobně výsledky voleb v Nizozemí, kde se obávaná strana Gerta Wilderse neumístila tak dobře, jak se mnozí obávali. Navíc i v první předvolební prezidentské debatě ve Francii zvítězil podle médií levicový...

Jednou a dost. Po předchozím nejistém týdnu se trhy opět vzpamatovaly a zamířily výše. Zámořské akciové indexy spíše nepatrně, ty evropské však s plnou parádou. Podnětem pro jejich rychlý růst byly pravděpodobně výsledky voleb v Nizozemí, kde se obávaná strana Gerta Wilderse neumístila tak dobře, jak se mnozí obávali. Navíc i v první předvolební prezidentské debatě ve Francii zvítězil podle médií levicový kandidát Macron. Takže na politické evropské scéně všechno sluníčkové. Ale věřte mediím. Podle nich všechny prezidentské debaty v USA s přehledem a zcela jasně vyhrála o parník Hillary Clinton…

Tím se pozvolna přesouváme do Spojených států. Zasedání tamních centrálních bankéřů nepřineslo nic překvapivého. FED podle očekávání posunul úrokové sazby výše na hranice definované čísly 0,75-1,00 % a v komentáři jeho guvernérka Janet Yellen potvrdila pozitivní výhled ohledně vývoje největší světové ekonomiky a také předpoklad, že „její“ banka bude v tomto roce sazby nadále zvyšovat. Část trhu ovšem překvapilo, že Yellen hovořila pouze o dvou dalších zvýšeních sazeb namísto tří, o kterých se mluvilo na začátku roku. To poslalo níže hodnotu amerického dolaru a naopak výše ceny prakticky všeho ostatního. Zdá se, že klid panující na trzích nemůže přinejmenším krátkodobě nic přerušit. Svědčí o tom i hodnoty VIXu, který se pohybuje neustále poblíž svých historických minim.

Mírným překvapením skončilo naopak zasedání Bank of England. Ze zápisu vyplynulo, že jedna členka bankovní rady již v tomto období poměrně překvapivě hlasovala pro zvýšení úrokových sazeb. To je bráno jako poměrně optimistický signál vzhledem k britské ekonomice.

Právě započatý týden nepřinese žádná dramatická data a události. Sledovaný bude určitě středeční projev Janet Yellen, nicméně nedá se předpokládat, že by guvernérka za poslední týden přišla s něčím mimořádně novým a překvapujícím.

Další pohyb pro v posledních týdnech velice neklidný trh s ropou může přinést zpráva o stavu zásob černého zlata ve Spojených státech a zaujmou také předběžné odhady vývoje výrobního sektoru, které budou vyhlášeny na konci týdne.

Podrobný komentář včetně dalších klíčových čísel a porovnání akciových fondů zaměřených na Čínu najdete zde.

Související články

Výnosy

Tři faktory přinesly investorům skvělý rok. Co bude rozhodovat letos?

Máme za sebou skvělý investiční rok, není-liž pravda? Akciové trhy nám nadělily více než dvacetiprocentní zhodnocení a nebyly v tom rozhodně samy. Svoji hodnotu zvyšovalo prakticky vše, na co se…

10. 1. 2025 6 minut čtení

Výnosy

Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce

Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…

12. 12. 2024 7 minut čtení

Výnosy

Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku

Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…

22. 11. 2024 6 minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.