Trhy rostou a internetoví giganti taktéž (Týden 26)
Na válečném poli s nemocí COVID-19 se toho příliš nemění. Snad jen věčný skeptik, americký imunolog Anthony Fauci potěšil investory s tím, že podle jeho názoru nemají již plošná opatření význam a boj s nemocí COVID-19 by se mohl přesunout na konkrétní opatření v regionech se zvýšeným nebezpečím a do nově vznikajících ohnisek. Tuto pozitivní novinku ovšem negují zprávy z Číny, která zaznamenala možné nově vznikající ohnisko nákazy, a to přímo v hlavním městě Pekingu. Čísla zatím nejsou nijak děsivá, ale na zavření celé jedné čtvrti stačila. Počet nakažených roste i také v samotných Spojených státech a váže se zejména k jejich jižní části. Guvernér Floridy opět doporučil nošení roušek a guvernér Texasu bude v případě pokračování nárůstu nakažených uvažovat o opětovném omezení ekonomiky.
V nejisté době se investoři chovají vesměs rozumně. Posílají své peníze do bezpečných přístavů, za něž považují šestici velkých internetových společností: Facebook, Apple, Amazon, Google, Netflix a Amazon a tlačí jejich ceny nadále prudce nahoru. Jsou to přece akcie, které neztratily významně ani v té nejhorší koronavirové krizi, zatímco ty ostatní se potácely u svých často historicky nejnižších hodnot. Aktuálně je jejich váha v indexu taková, že těchto šest firem tvoří celou pětinu indexu SP500. Index tak rychle roste a pohled na jeho graf vyvolává dojem, že nikdy nebylo lépe. Zbylým 494 členům se ovšem již tak dobře nedaří. A není to jen otázka dneška.
Jak ukazuje obrázek, za posledních pět let (od roku 2015) index SP500 po vypreparování šesti zmíněných gigantů přidal na své hodnotě pouhých dvanáct procent. Šestice velkých mezitím nabobtnala na více než trojnásobek a tvoří tak většinu zisků, které si americké indexy připsaly.
Z makroekonomických událostí potěšily ve Spojených státech zejména maloobchodní tržby, jejichž úroveň silně předčila odhady trhu. Několikadenní výpověď Jeroma Powella před senátory, ač byla poměrně ostře sledována, nepřinesla na trh nic nového. V USA také mírně zklamala data ze stavebnictví. V Evropě potěšil vývoj indexu ekonomického sentimentu ZEW. Naopak pod odhady skočila průmyslová výroba v Číně a také tamní úroveň maloobchodních tržeb.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?
Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.