Trhy už se nebojí (Týden 28)

Panika z důsledků odchodu Velké Británie z Evropské unie postupně slábne. Všechny centrální banky ukázaly, že jsou připraveny silně přispět ke zklidnění situace a když v uplynulém týdnu přestaly znít silácké řeči unijních politických špiček, trhy se vracejí opět do klidu. Svědčí o tom také známý index strachu VIX. Ten se během několika dní vrátil z „pobrexitové“ hodnoty kolem 26 zpět...

Panika z důsledků odchodu Velké Británie z Evropské unie postupně slábne. Všechny centrální banky ukázaly, že jsou připraveny silně přispět ke zklidnění situace a když v uplynulém týdnu přestaly znít silácké řeči unijních politických špiček, trhy se vracejí opět do klidu. Svědčí o tom také známý index strachu VIX.

Tydenni komentar 28 2016 obr 1Ten se během několika dní vrátil z „pobrexitové“ hodnoty kolem 26 zpět na podprůměrnou třináctku a zdá se tak, že trhy jsou teď zcela klidné a nevidí nic, čeho by se měly v nejbližší době bát. Podobná situace panuje ohledně aktuální volatility také v Evropě, kde se obdobný index (V2TX VSTOXX Volatility Index) také z extrémních hodnot během několika dnů navrátil na hodnoty v posledním roce běžné.

Hlavní událostí uplynulého týdne byl páteční údaj z US trhu práce. Největší světová ekonomika přidala ve sledovaném měsíci 287 000 nových pracovních míst. Ohlášené číslo bylo vysoce nad odhady analytiků a ukázalo, že americký trh práce se nachází v poměrně dobré kondici. Zpráva obnovený optimismus na trzích ještě silně přiživila a americké indexy po ní zaútočily na nová historická maxima.   Hovoříme-li o historických maximech u US indexů, není zcela jistě na místě hovořit o maximech u ostatních „neamerických“ indexů. Pokud přijmeme obecně platnou investiční poučku definující započatý medvědí trh poklesem z historických maxim o více jak 20 %, pak se většina světových indexů práv v takovém stadiu nachází.

Přítomnost centrálních bank na trhu a s tím spojený nadbytek superlevných peněz na trhu potvrzují také naprosto rozvrácené tradiční korelace mezi aktivy.  Jak je vidět z přiložených tabulek, na trhu rostlo prakticky všechno. Americký akciový index, dolar, zlato a pochopitelně také US dluhopisy. To není běžná situace a jen budoucnost ukáže, jaký z těchto pohybů byl skutečně oprávněný.

Rozšířenou verzi komentáře včetně tabulek najdete zde.

Související články

Výnosy

Daně za rok 2024: Jak správně danit výnosy z prodeje cenných papírů nebo dividendy?

Obliba investování u nás roste. Podle aktuální průzkumu pro AKAT ČR jednorázově či pravidelně investuje každý třetí Čech a meziročně klesl o 7 procentních bodů počet Čechů, kteří s investováním…

27. 3. 2025 10 minut čtení

Výnosy

Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů

V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…

20. 3. 2025 5 minut čtení

Výnosy

MAGA, nebo MEGA? Evropské akcie nabízejí příležitost pro hodnotové investory

„Ty máš opravdu v portfoliu české akcie? To jako fakt?“ zeptal se mě nedávno kamarád, s nímž jsme před čtvrt stoletím kupovali naše první akcie ČEZu. „Já už mám jen…

27. 2. 2025 5 minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.