Tržní optimismus (Týden 11)

Prezident Biden minulý týden podepsal stimulační balíček ve výši téměř dvou bilionů dolarů. Počty hospitalizovaných v nemocnicích, počty úmrtí a také počty nově nakažených Američanů nadále klesají a co se týče vakcinace, jsou každým dnem naočkovány dva miliony obyvatel Spojených států. Současným tempem by měl mít na počátku května alespoň první dávku vakcíny každý Američan.

Poslední odhad růstu hrubého domácího produktu USA pro rok 2021 se zvýšil na 6,5 procenta. Ekonomika se začíná znovu otevírat a počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti byl citelně nižší, než trh očekával. Miliony Američanů začínají pobírat dávky ve výši 1.400USD bez rozdílu toho, zda je potřebují, nebo ne. Co se může pokazit? Není se čeho bát. Snad jenom toho, že na trzích prakticky nenajdete nikoho, kdo by se něčeho bál.

Za takového vývoje situace se nelze divit, že ceny akciových indexů v uplynulém týdnu silně rostly. Hlavní index SP 500 využil podpory padesátidenního klouzavého průměru a odrazil se k růstu, v jehož rámci dotlačil svoji hodnotu na historické high.

Citelně slabším je v tuto chvíli bývalý lídr – technologický NASDAQ, kterému v poklesu nezabránil ani padesátidenní průměr a není vyloučeno, že se z tohoto průměru stane pro index významná technická resistence.

Pohled do Evropy říká, že evropské akcie jsou momentálně ještě silnější než ty americké. Jak celoevropský index, tak indexy hlavních ekonomik také silně rostou.

Hlavní makroekonomickou událostí v Evropě bylo zasedání Evropské centrální banky (ECB). Zatímco americký FED se rostoucími výnosy dlouhodobějších USD dluhopisů přinejmenším prozatím neznervózňuje, evropští centrální bankéři klid svých zámořských kolegů nesdílejí. A není divu. Růst úroků, které by museli za svoje zadlužení platit zejména jižní státy unie, by nepříjemně zasáhl jejich finance. ECB se již drahnou dobu snaží, aby tyto úroky byly co nejnižší a drží ceny dluhopisů za pomoci hromadných nákupů co možná nejvýše. Není proto divu, že výstupem z jednání ECB bylo ponechání sazeb beze změny a dotčen nebyl ani mimořádně robustní plán nouzového nákupu dluhopisů s celkovým objemem 1,85 bilionu EUR. Navíc bylo řečeno, že rada očekává oproti úvodním měsícům letošního roku výrazné zrychlení tempa nákupu dluhových aktiv z trhu a bude se tak snažit držet ceny dluhopisů co nejvýše.

V tomto týdnu bude pozornost investorů zaměřena na maloobchodní tržby ve Spojených státech a zajímavé údaje by mohlo také poskytnout využití stávajících výrobních kapacit.  Hlavní událostí však bezesporu bude středeční vyhlášení výsledků jednání amerických centrálních bankéřů.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Daně za rok 2024: Jak správně danit výnosy z prodeje cenných papírů nebo dividendy?

Obliba investování u nás roste. Podle aktuální průzkumu pro AKAT ČR jednorázově či pravidelně investuje každý třetí Čech a meziročně klesl o 7 procentních bodů počet Čechů, kteří s investováním…

27. 3. 2025 10 minut čtení

Výnosy

Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů

V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…

20. 3. 2025 5 minut čtení

Výnosy

MAGA, nebo MEGA? Evropské akcie nabízejí příležitost pro hodnotové investory

„Ty máš opravdu v portfoliu české akcie? To jako fakt?“ zeptal se mě nedávno kamarád, s nímž jsme před čtvrt stoletím kupovali naše první akcie ČEZu. „Já už mám jen…

27. 2. 2025 5 minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.