Týden 10 – Trhy fandí riziku

Vítězem uplynulého týdne jsou… riziková aktiva! Dařilo se zejména komoditám, ale spokojeni mohou být také majitelé amerických akcií a akcií rozvíjejících se trhů. A pochopitelně nejvíce jásají majitelé ukrajinských akcií. Jejich portfolio přidalo v uplynulém týdnu, vyjádřeno v amerických dolarech, další téměř čtyři procenta. Nedaří se ale ruským indexům. MSCI Russia ztratil v uplynulém týdnu více jak osm procent. Je...

Vítězem uplynulého týdne jsou… riziková aktiva! Dařilo se zejména komoditám, ale spokojeni mohou být také majitelé amerických akcií a akcií rozvíjejících se trhů. A pochopitelně nejvíce jásají majitelé ukrajinských akcií. Jejich portfolio přidalo v uplynulém týdnu, vyjádřeno v amerických dolarech, další téměř čtyři procenta. Nedaří se ale ruským indexům. MSCI Russia ztratil v uplynulém týdnu více jak osm procent. Je otázkou, zda se na ruských akciích netvoří zajímavá investiční příležitost. Naopak takzvaná bezpečná aktiva si vesměs pohoršila.

Týdenní komentář 10 obr 1Graf 1: Výkonnost indexu MSCI Rusko v roce 2014 (zdroj: Morgan-Stanley)

Minulý týden jsem vypočetl rizika, která by mohla zlomit pozitivní náladu na akciových trzích a vrátit tyto cenné papíry zpět k jejich normálním valuacím. Ohledně napětí na Ukrajině jsem byl skeptický a trh mně v mém názoru dává prozatím za pravdu. Po prudkém pondělním propadu spojeném se zprávou o přímé vojenské angažovanosti Vladimira Putina a jeho jednotek v blízkosti rusko-ukrajinských hranic se hned druhý den vše zklidnilo. Ruský prezident však ukončil vojenská cvičení ruských jednotek a nařídil jejich zpětný návrat do původních posádek a svět ujistil, že sílu by Rusko použilo jen v tom nejkrajnějším případě. To profesionálním investorům stačilo k tomu, aby se opět vrhli do rizika a pondělní ztráty byly v průběhu úterka zcela zažehnány. Trh tak vyslal jasnou prozatímní zprávu: pokud se vše bude nadále odehrávat uvnitř ukrajinských a ruských hranic, pak není důvod k žádnému z katastrofických scénářů. Existují sektory a cenné papíry, které budou krizí dotčeny, ale existují také taková aktiva, která by z tohoto vývoje mohla profitovat. Tedy normální situace.

Týdenní komentář 10 obr 2Graf 2: Výkonnost indexu MSCI Ukrajina v roce 2014 (zdroj: Morgan-Stanley)

Pozitivní zprávou byla pro americké trhy v pátek vyhlášená čísla z tamějšího trhu práce. Americká ekonomika vytvořila za uplynulý měsíc více nových pracovních míst, než bylo všeobecné očekávání. To dává naději, že to s největší světovou ekonomikou není zase až tak špatné, jak by se mohlo po nepříliš povedených makrodatech z uplynulých týdnů zdát. To dává FEDu možnost pokračovat v nastoleném tempu odebírání stimulů a je tedy pravděpodobné, že na březnové schůzi dojde k dalšímu snížení o očekávaných deset miliard USD měsíčně.  Hůře je ale v Číně. Horší než očekávaný stav obchodní bilance a historicky první default korporátního dluhu jsou zprávy hovořící pro pokračování napjaté situace.

V právě začínajícím týdnu bude pro vývoj trhu hned několik zajímavých událostí. Předně budeme svědky referenda ukrajinských občanů žijících na Krymu. Ti by měli rozhodnout, jakou cestou by se do budoucna chtěli vydat. Vzhledem k více jak šedesátiprocentní ruské většině předpokládáme, že referendum potvrdí zájem o připojení k Rusku. Na druhé straně může podle platné ukrajinské ústavy o oddělení části Ukrajiny a jejímu připojení k jinému státu rozhodnout pouze referendum celostátní. Bez zajímavosti nebudou ani čtvrteční data z čínského průmyslu, či makroekonomické údaje o vývoji spotřebitelského sektoru v USA.

Týdenní komentář 10 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy. 

Týdenní komentář 10 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce

Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…

12. 12. 2024 7 minut čtení

Výnosy

Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku

Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…

22. 11. 2024 6 minut čtení

Výnosy

Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?

Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…

6. 11. 2024 3 minuty čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.