Týden 18 – Přes smíšené zprávy z Ameriky vládl trhům optimismus
Optimismus uplynulého týdne sdílely kromě v tomto roce suverénních komodit také všechny ostatní kategorie investičních aktiv. Byl pro takovýto vývoj důvod? Ano, i ne, zní upřímná odpověď.
Předně, páteční data z amerického trhu práce potvrdila, že to s tamní ekonomikou není zase až tak úplně špatné, jak se nám snaží mnozí milovníci katastrof a konspiračních teorií namluvit. V uplynulém měsíci přibylo v USA mimo zemědělství 288 000 nových pracovních míst a to znamená nejvyšší číslo za posledních několik let. Radost trochu kalí to, že největší nárůst zaznamenala právě odvětví s nejnižšími platy, ale to je opravdu jen malá vada na kráse. I míra nezaměstnanosti se propadla z 6,7 % na pouhých 6,3 %. Pokles o 0,4 % za jediný měsíc je opravdu velký. Má ho ovšem na svědomí prudce snížená míra participace. Scvrkla se tedy množina těch, kteří buď pracují, nebo práci aktivně hledají. To ukazuje následující graf, na němž je znázorněn počet lidí, kteří se v uplynulém období z trhu práce z nejrůznějších důvodů ztratili.
Obr. 1: Počet lidí, kteří nejsou na pracovním trhu aktivní (zdroj: FED)
Prudký nárůst této skupiny v posledním měsíci ukazuje jeden z důvodů tak prudkého poklesu nezaměstnanosti. Mnohem lépe dopadla také statistika z amerického zpracovatelského sektoru. Ten od počátku letošního roku nabírá na tempu a i vzhledem k tomu, že je často považován za indikátor budoucího vývoje ekonomiky, je to informace veskrze pozitivní.
Obr. 2: Vývoj průmyslu v USA v roce 2014 (zdroj: Forex factory)
Výrazně negativní zpráva naopak přišla z USA díky datům o mezikvartálním růstu hrubého domácího produktu. Ten se prakticky zastavil, když se oproti očekávanému růstu o 1,2 % prakticky zastavil (+ 0,1 %). To je nejnižší číslo od třetího čtvrtletí roku 2009. Na vině je podle analytiků mimořádně špatné počasí panující v USA po větší část úvodního kvartálu letošního roku. Zda tomu tak bylo a za všechno může opravdu počasí, uvidíme v budoucnu.
V uplynulém týdnu zasedal také FED. Centrální bankéři pokračovali ve své politice odebírání stimulů z ekonomiky v nezměněném tempu a ubrali tudíž dalších deset miliard. Podle prozatím dostupných dat je pravděpodobné, že nastolené tempo bude zachováno i do budoucna.
Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)
Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.
Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Daně za rok 2024: Jak správně danit výnosy z prodeje cenných papírů nebo dividendy?
Obliba investování u nás roste. Podle aktuální průzkumu pro AKAT ČR jednorázově či pravidelně investuje každý třetí Čech a meziročně klesl o 7 procentních bodů počet Čechů, kteří s investováním…
Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů
V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…
MAGA, nebo MEGA? Evropské akcie nabízejí příležitost pro hodnotové investory
„Ty máš opravdu v portfoliu české akcie? To jako fakt?“ zeptal se mě nedávno kamarád, s nímž jsme před čtvrt stoletím kupovali naše první akcie ČEZu. „Já už mám jen…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.