Týden 26 – Jsou to ale paradoxy

Americká ekonomika zatím investory neděsí Americká ekonomika se mezikvartálně propadla o téměř tři procenta. Silně negativní zpráva, kterou musely trhy ve středu absorbovat, ovlivnila dění po celý zbytek týdne. Hrubý domácí produkt Spojených států je v průběhu čtvrtletí monitorován hned několikrát. Nejprve se publikují odhady a teprve třetí číslo udává skutečný stav věcí. Zatímco první údaj hovořil o mírném růstu,...

Americká ekonomika zatím investory neděsí

Americká ekonomika se mezikvartálně propadla o téměř tři procenta. Silně negativní zpráva, kterou musely trhy ve středu absorbovat, ovlivnila dění po celý zbytek týdne. Hrubý domácí produkt Spojených států je v průběhu čtvrtletí monitorován hned několikrát. Nejprve se publikují odhady a teprve třetí číslo udává skutečný stav věcí. Zatímco první údaj hovořil o mírném růstu, druhý naopak o poklesu o 1,8 %, ten závěrečný navýšil kontrakci HDP v USA na téměř tři procenta. Špatné číslo z druhého odhadu bylo před měsícem odargumentováno nezvykle tuhou zimou, která snížila ekonomickou aktivitu. Aktuální údaj hovoří o zpomalení ve většině segmentů US ekonomiky a sněhem, mrazem a ledem se již jednoduše zdůvodnit nedá.

Přesto je ale z Wall Streetu slyšet optimismus. „Investory nezajímá to, co bylo, ale co bude. A současná čísla svědčí pro rychlý růst ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Ten očekáváme kolem 4 procent. Proto není důvod k pesimismu,“ zní téměř unisono z velkých investičních domů. Z tohoto pohledu bude kritický červencový první odhad HDP za druhé čtvrtletí 2014. Pokud by byla realita jiná než očekávání… Já vím, Wall Street řekne, že to je jen první odhad a ten bývá nepřesný, ale ta další čísla, to už bude jiná káva J.

Klesající dlouhodobý výkon? Stimulujte, bude líp!

Tydenni komentar 26 obr 1

Obr. 1:  US HDP 1980-2014 (zdroj: Mauldin Economics)

Při pohledu na graf průměrných ročních hodnot růstu HDP USA od roku 1980 po současnost není pochyb o tom, že dříve dosahované hodnoty jsou dnes již minulostí a hovořit o novém normálu je na místě. Celkově se průměrná hodnota růstu od roku 1950 do roku 2000 pohybuje vysoko nad třemi procenty. V první dekádě nového tisíciletí poklesl průměrný růst HDP pod dvě procenta (1,9 %). Se současnou revizí je poslední číslo ještě o tři desetiny níže. S akciovým trhem na historických maximech a naprostým sebeuspokojením investorů to možná stojí za zamyšlení. Odráží ještě akciový trh stav ekonomiky, nebo je jen odrazem politiky centrálních bank? Jedná se o nové paradigma, nebo se vše vrátí k normálu? Pochopitelně býky slabé HDP nemůže zaskočit. Je podle nich pouze známkou toho, že US ekonomika je ještě slabá na to, aby byla odstřižena od stimulů a brzděna zvyšováním sazeb. A to je přece dobrá zpráva! Pozitivní pro akcie!

Nulové dluhopisové výnosy stejně lákají

Podobných paradoxů bychom v trhu našli více. Například pokles výnosů dluhopisů a postupné, byť pomalé zvyšování inflace. Ano i toho jsme svědky. Investoři kupují dluhopisy, i když jejich výnosy jsou nízké a reálné výnosy po odečtení inflace prakticky nulové. Příklad? Výnos desetiletého US dluhopisu je 2,53 % a hodnota inflace (FEDem sledovaná PCE tedy Personal Consumption Expenditures) je také nad dvěma procenty. Má smysl takové aktivum vůbec kupovat? Odpověď trhu: „Nepochybně ano! Všichni to kupují.“

Tydenni komentar 26 obr 2Obr. 2:  Graf nadvýnosu desetiletého US dluhopisu nad inflací 1962-2012 (zdroj: Federal reserve)

Podobná je situace i na většině rizikovějších dluhopisů. Výnosy jsou oproti těm dřívějším mnohem nižší. A co evropské dluhopisy, nejsou také drahé? Říkáme, že je Evropa v krizi a jižní státy stále potřebují podporu. Naopak nahlas hovoříme o solidních stavech ekonomiky USA. Proč je pak výnos desetiletého španělského dluhopisu stejný jako u stejného amerického? Je Francie tak za vodou a bezpečná, že si na trhu může půjčovat dokonce mnohem levněji než Spojené státy?

Jedeme dál

Akcie nejsou levné a dluhopisy jakbysmet. Všichni to víme, a přesto jsme optimisté a plně věříme v to, že současná pohodička nikdy neskončí. A skutečně, nějaký bod zlomu se skrývá snad možná až někde za obzorem.

Tydenni komentar 26 tab 1

Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 26 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce

Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…

12. 12. 2024 7 minut čtení

Výnosy

Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku

Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…

22. 11. 2024 6 minut čtení

Výnosy

Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?

Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…

6. 11. 2024 3 minuty čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.