Týden 28 – Evropské dluhy stále straší
Většinou investorů dávno zapomenutá obluda se opět objevila. Je to pár let, od doby kdy jim při zaslechnutí slovního spojení „evropská dluhová krize“ vstávaly vlasy hrůzou. V uplynulém týdnu se obávaný fenomén opět zcela nečekaně vynořil.
Portugalská finanční skupina Esprito Santo International se dostala do finančních potíží. To není nic nového, o problémech se vědělo od konce loňského roku, kdy audit nařízený portugalskou centrální bankou ukázal, že se společnost nachází ve vážných problémech. V uplynulém týdnu ale skupina oznámila, že se její platby kupónu držitelům jejich krátkodobých dluhopisů opozdí. Nesplácení úroků z dluhopisů je vždy citlivá věc a vypovídá o tom, že evropský finanční systém nemusí být nutně až tak bezproblémový, jak se nám snaží okolí prodat. Po oznámení problémů na sebe nedala další reakce dlouho čekat. Problém se téměř okamžitě rozšířil i na státní dluhopisy evropských periférií a zasáhl také bankovní sektor. A právě s sebou bankovní sektor stáhl i akciové indexy. Zaplakala zejména Evropa. Ta je po skončeném týdnu slabší o více jak tři procenta, ale i celosvětový MSCI World je o procento a půl níže. Máme se tedy bát návratu evropské dluhové krize? Bát asi ne, ale může nás čekat období, kdy ji budeme zase citlivěji vnímat. Zadlužení evropských států se nijak nezlepšilo. Opak je pravdou. Pokud ale nedojde k závažnějším problémům, pak nejsou velké obavy na místě. Z reakce trhu je sice patrné, že jsou na podobné události poměrně citlivé, na druhé straně ví, že se v případě problémů mohou spolehnout na centrální bankéře.
Ti v uplynulém týdnu investory mírně poškádlili. Janet Yellen, hlava amerického FEDu varovala investory před tím, že zřejmě ne zcela dostatečně chápou rizika, která se v trhu skrývají. Na druhé straně ale hned dodala, že v současnosti jsou však tato rizika poměrně nízká. Pesimistickou prognózu zveřejnila i Bank of International settlement (BIS), tedy jakási centrální banka všech centrálních bank. Podle mínění jejích expertů jsou akciové i dluhopisové trhy drahé a centrální bankéři svojí uvolněnou politikou tvoří na trhu další z řady bublin.
Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)
Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.
Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Malé akcie, velké zisky: Proč by small caps neměly chybět ve vašem portfoliu
Nalijme si čistého vína, kdo z vás to má? Řeč není o botách od Armaniho, obleku či košili. Mluvím o akciích menších firem, které nejsou mezi investory příliš populární. A…
Daně za rok 2024: Jak správně danit výnosy z prodeje cenných papírů nebo dividendy?
Obliba investování u nás roste. Podle aktuální průzkumu pro AKAT ČR jednorázově či pravidelně investuje každý třetí Čech a meziročně klesl o 7 procentních bodů počet Čechů, kteří s investováním…
Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů
V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.