Týden 30 – Trhy rostou, ale menší korekce je na spadnutí
Napětí na Ukrajině houstne, separatisté pokračují v bojích. Prezident Putin vyhrožuje, že Rusko bude do budoucna muset vrátit důraz na svůj zbrojní průmysl. Mezinárodní měnový fond varuje před přílišným optimismem ohledně růstu americké ekonomiky a snižuje svoji projekci globálního růstu v roce 2014 z 3,7 % na 3,4 % (loňský růst byl 3,2 %, takže žádná sláva). Pokračují také boje v Gaze a ani jedna ze zúčastněných stran se netváří, že by se tamní situace mohla uklidnit. To je v kostce sumář hlavních událostí uplynulého týdne.
Čekáte, že jsme na trzích prožili pesimistický týden? Pokud ano, pak jste od pravdy daleko. Jak ukazuje tabulka na konci komentáře, hodnoty všech aktiv za uplynulých pět obchodních dní citelně vzrostly. Zároveň však také rostou obavy z blížící se korekce akciových trhů, které negativní zprávy a rostoucí geopolitická rizika již delší dobu bohorovně ignorují. Jsou tyto obavy opodstatněné a máme se takové korekce bát?
Dochází síly
Kam oko dohlédne, tam vidí známky toho, že trhu přinejmenším krátkodobě docházejí síly. Z fundamentálního pohledu panují obavy o budoucí ekonomický růst. Ty potvrdil Mezinárodní měnový fond. Slabý úvodní kvartál v USA byl odůvodněný nezvykle tuhou zimou a moudré hlavy z investičních bank se nechávaly slyšet, že to není problém, protože vše nasvědčuje tomu, že druhý kvartál bude silný a růst v něm hravě přesáhne tři procenta.
Obr. 1: Aktuální predikce růstu HDP ve 2Q 2014 (zdroj: Federal reserve Atlanta)
Předpovědní model, který provozuje atlantská pobočka FEDu, hovoří méně hlasitě, ale poměrně jasně. Růst HDP ve 2Q 2014 aktuálně odhaduje na hranici 2,7 %. Tedy silně pod úrovní, kterou očekává Wall Street. A i průměrná očekávání analytiků z Wall Streetu od počátku června klesají.
Z technického pohledu jsou věci také o něco složitější, než se na první pohled zdá. Hned tři široce používané indikátory vykazují divergence (odlišný vývoj) od vývoje indexu SP500. I to je možnou známkou toho, že se akciový růst blíží do fáze korekce.
Obr. 2: Vývoj indexu SP500 a třech vybraných a široce používaných indikátorů (zdroj: Stockcharts.com)
Investoři hledají bezpečí
Silný růst akcií v uplynulém roce byl podpořen také silným sentimentem, v němž rizikovější aktiva svojí výkonností překonávala aktiva bezpečnější. Růstové akcie svým investorům vydělaly více, než široký index, akcie malých firem přinesly vyšší zhodnocení než akcie jejich velkých kolegů a rizikové dluhopisy byly v portfoliích také užitečnější, než ty bezpečné. V letošním roce to již tak beze zbytku neplatí. Je možné, že hlavní růstová vlna býčího trhu započatého v roce 2009 je již za námi, nebo jsme svědky její závěrečné fáze.
Obr. 3: Srovnávací graf vývoje indexu SP500 a indexu malých společností (zdroj: Stockcharts.com)
Jak je vidět z grafu, od počátku roku 2014 je výkonnost rizikovějších akcií malých společností mnohem nižší, než ta, které dosahují velké společnosti z indexu SP500. Jedná se o zřetelný příklon k bezpečí.
Podobný vývoj je vidět také na srovnání vývoje rizikových dluhopisů s vysokým výnosem a korporátních dluhopisů investičního stupně. I zde je rok 2014 prozatím rokem vystřízlivění a opětovného příklonu k bezpečnějším aktivům.
Obr. 4: Srovnávací graf vývoje korporátních dluhopisů s vysokým výnosem a korporátních dluhopisů investičního stupně (zdroj: Stockcharts.com)
Obr. 5: Srovnávací graf vývoje akciového indexu SP500 a US dlouhodobých dluhopisů (zdroj: Stockcharts.com)
Do třetice to samé. V roce 2013 jasně preferované akcie již letos nemají nadvýkonnost vůči bezpečným dlouhodobým státním dluhopisům. I zde se tedy investiční apetit a hromadný úprk do rizikových aktiv známý z roku 2013 mění směrem k bezpečí.
Blíží se velká korekce?
Korekce růstového trendu akciových indexů je tedy v nadcházejících týdnech poměrně pravděpodobná. Měla by ale být počátkem změny trendu a opětovného příchodu medvědů na akciové trhy? V tuto chvíli tomu nic nenasvědčuje.
Obr. 6: Graf vývoje akciového indexu SP500 2013-2014 (zdroj: Stockcharts.com)
Pomineme-li všudypřítomné centrální banky a jejich extrémní starostlivost o vývoj kapitálových trhů, pak vypadá poměrně přesvědčivě i pohled na graf vývoje amerického akciového indexu SP500. Ten ukazuje silný rostoucí trend vykazující jen malé známky jeho korekcí. Znázorněny jsou také tři z technického hlediska klíčové průměry (50- denní, 150- denní a 200- denní), které trhu často slouží jako opora. Z tohoto pohledu je evidentní, že pokud nedojde k jejich narušení, nelze zcela jistě hovořit o možné změně dlouhodobého růstového trendu. Tyto diskuse by byly oprávněné teprve pod hranicí 200 denního průměru, tedy pokud by SP500 zkorigoval pod hranici 1850 bodů. K té má současný index ještě šest procent daleko. Pokud nebude možná korekce hlubší než šest procent, zůstává růstový trend v platnosti a dlouhodobí investoři se nemají čeho obávat.
Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)
Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.
Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)
Václav Pech, investiční analytik Broker Trustu
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?
Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.