Týden 35 – Nečtěte katastrofické weby

Říkám to pořád, na každém školení. Nečtěte katastrofické weby. Web, jehož náplní jsou katastrofické zprávy o budoucím vývoji trhů, je především dobrý byznys. Z nějakého důvodu lidi mnohem více zajímají tragické scénáře, než reálný pohled pravdě do očí. Hodně čtenářů znamená více reklamy a tím pádem také více příjmů. Podobné weby jsou zpravidla propojené s nějakým obchodem nabízejícím drahé...

Říkám to pořád, na každém školení. Nečtěte katastrofické weby. Web, jehož náplní jsou katastrofické zprávy o budoucím vývoji trhů, je především dobrý byznys. Z nějakého důvodu lidi mnohem více zajímají tragické scénáře, než reálný pohled pravdě do očí.

Hodně čtenářů znamená více reklamy a tím pádem také více příjmů. Podobné weby jsou zpravidla propojené s nějakým obchodem nabízejícím drahé kovy v jejich fyzické podobě a ty jsou přece jedinou záchranou pro případ, že k takové nevyhnutelné katastrofě dojde…

Jaký je současný „pohled pravdě do očí?“ To ukazuje několik dalších grafů patřících hlavním akciovým a dluhopisovým indexům.

Tydenni komentar 35 obr 1Obr. 1: Americký akciový index SP500 v letech 2011-2014 (zdroj: Stockcharts.com)

Americké akcie jsou v evidentním rostoucím trendu a po prodělané korekci se v posledních dvou týdnech opět probojovaly na svá historická maxima. Známky katastrofy? Veškeré žádné.

Tydenni komentar 35 obr 2Obr. 2: Evropský akciový index STOXX50 v letech 2011-2014 (zdroj: Stockcharts.com)

Korekce na evropských akciových trzích byla mnohem strmější, než tomu bylo v USA. Ukrajina je přece jenom blíže a ekonomické sankce se evropských akcií dotýkají více, než těch za velkou louží. Pak je tu závislost na ruském plynu. Korekce ale ani zde neporušila dlouhodobý růstový trend, když se zastavila přesně na jeho spodní hraně dané trendovou čarou. Katastrofa? Nikoli, i když je vývoj v Evropě přece jen spojen s většími otazníky, než ten americký.

Tydenni komentar 35 obr 3Obr. 3: Akcie emerging markets v letech 2011-2014 (zdroj: Stockcharts.com)

Akcie rozvíjejících se trhů nevykazují za poslední tři roky tak evidentní trend, jakého jsme byli svědky na grafech předešlých. Jsou mnohem kolísavější, ale to průměrného poradce nijak nepřekvapí. Přesto jsou jejich ceny nejvýše za poslední tři roky a nacházejí se nad svým padesátidenním i dvousetdenním průměrem. Růstový trend je tedy i zde poměrně silný. Ani zde není pro „katastrofisty“ zatím prostor.

Tydenni komentar 35 obr 4Obr. 4: Americké konvertibilní dluhopisy v letech 2011-2014 (zdroj: Stockcharts.com)

Konvertibilní dluhopisy jsou si s akciemi velice blízké. Tomu odpovídá také silný růstový trend. Ceny opět na nových maximech. Ani zde se trh katastrofy neobává.

Tydenni komentar 35 obr 5Obr. 5: Americké korporátní dluhopisy s vysokým výnosem v letech 2011-2014 (zdroj: Stockcharts.com)

Tato dluhopisová kategorie prošla v uplynulých měsících poměrně silnou korekcí, kterou zastavil až dvousetdenní klouzavý průměr. To je hranice často považovaná za hranici mezi růstovým a klesajícím trendem. Odraz nahoru na úroveň dosavadních historických maxim ani zde nenaznačuje, že by se chystalo něco strašného.

Tydenni komentar 35 obr 6Obr. 6: Americké korporátní dluhopisy investičního stupně v letech 2011-2014 (zdroj: Stockcharts.com)

I korporátní dluhopisy jsou v poměrně jasném růstovém trendu a to zejména v posledním roce plném nepokojů a „katastrofisty“ často předhazovaným problémům. Dění na Ukrajině a další „hity“ na ně mají pramalý vliv. Známky vážných problémů: nepozorovatelné.

Každý katastrofický web ale bude mít jednou pravdu. Je otázkou, jestli se ten okamžik již blíží. Ani tady si nemyslím, ve shodě s míněním trhu prezentovaném v těchto grafech, že by ten okamžik byl blízko. Všechny motory, které ženou akcie a dluhopisy vzhůru pracují nadále téměř na plný plyn. Centrální bankéři jsou rozhazovační a svoji náladu budou měnit jen velice opatrně a pozvolna. Nikdo ani v náznacích nevidí žádné kardinální nebezpečí, které by mohlo v dohledné době změnit apetit, kterým investoři v současnosti oplývají. Uplynulé dva týdny jsou toho důkazem.

Tydenni komentar 35 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 35 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Malé akcie, velké zisky: Proč by small caps neměly chybět ve vašem portfoliu

Nalijme si čistého vína, kdo z vás to má? Řeč není o botách od Armaniho, obleku či košili. Mluvím o akciích menších firem, které nejsou mezi investory příliš populární. A…

25. 4. 2025 5 minut čtení

Výnosy

Daně za rok 2024: Jak správně danit výnosy z prodeje cenných papírů nebo dividendy?

Obliba investování u nás roste. Podle aktuální průzkumu pro AKAT ČR jednorázově či pravidelně investuje každý třetí Čech a meziročně klesl o 7 procentních bodů počet Čechů, kteří s investováním…

27. 3. 2025 10 minut čtení

Výnosy

Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů

V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…

20. 3. 2025 5 minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.