Týden 38 – Poklesy, ale jede se dál
Pokud jsme minulý týden říkali, že by nás korekce růstu především amerických akcií nepřekvapila, pak jsme nebyli daleko od pravdy. Prakticky všechny významnější akciové indexy si uplynulý týden připsaly ztrátové obchodování. Poklesu, dokonce někdy ještě silnějšímu se nevyhnuly ani dluhopisy. Ještě horší týden pak prožily komodity. Z poklesu, který by mohl na trzích vytrvat i v následujícím týdnu (týdnech) ale nelze dělat žádné závěry. Akciové indexy jsou stále v jasně rostoucím trendu a prozatím nevidíme žádná znamení blížící se změny trendu.
Co se odehrálo v oblastech majících pro vývoj cen investic rozhodující vliv?
Makroekonomická data
Uplynulý týden byl na důležitá makroekonomická data chudý. Ze Spojených států přicházela data smíšená. Údaje vztahující se k chování spotřebitelů vyzněla veskrze pozitivně. Maloobchodní tržby rostly meziměsíčně o 0,6 % (odhad 0,3 %) a odhady s přehledem překonal také nástřel spotřebitelského sentimentu 84,6 (odhad 83,2). Naopak zklamaly statistiky z trhu práce. Týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti vyšplhaly na hodnotu 315 tisíc, zatímco trh počítal s 306 tisíci. Zklamal také údaj o nově vytvořených pracovních příležitostech. Těch bylo o 50 000 méně, než bylo očekáváno. Vzhledem k tomu, že trh práce a inflace jsou hlavními tématy FEDu stran budoucího tempa zvyšování úrokových sazeb, je možné, že se tato horší čísla promítnou do stanoviska amerických centrálních bankéřů a ti budou k budoucímu utažení měnové politiky přece jenom o něco shovívavější.
Důležitá makrodata se v Evropě minulý týden prakticky nevyhlašovala. Asijské trhy nepotěšila data z Číny, a to zejména neustále klesající průmyslová produkce. Ta rostla meziročně jen o 6,9 %. To je oproti odhadu 8,8 % velice negativní překvapení naznačující, že to s růstem čínské ekonomiky nemusí být tak růžové, jak si někteří optimisté představují. Makroekonomická data z právě skončeného týdne tak vnímáme jako smíšená.
Vyjádření centrálních bank
V tomto bodě byl uplynulý týden také poměrně klidným obdobím. Tento týden bude ovšem diametrálně jiný. Zasedá centrální banka USA a čeká se vyjádření Evropské centrální banky ohledně jejích dalších kroků na podporu skomírající ekonomiky. Mírně varovný tón zazněl od čínského premiéra Li Keqianga, který na Světovém ekonomickém fóru v Tianjinu konstatoval, že asijská velmoc se bude nadále věnovat spíše restrukturalizaci, než stimulování ekonomiky zvyšováním měnové báze. Jeho slova mohou mnozí interpretovat jako varování, že trhy již do budoucna nemohou počítat s blahodárným přílivem likvidity ze strany čínské centrální banky. Ostatně varování, že tisku levných peněz brzy odzvoní a je třeba se na to připravit, zaslala svým klientům také Bank of America. Zprávy, které se v této oblasti objevily, jsou tak z našeho pohledu mírně negativní.
Potenciální další rizika
Evropa v uplynulém týdnu přitvrdila své sankce vůči Rusku a je otázkou, jak tyto sankce a ruská reakce na ně zasáhne evropskou ekonomiku. Mnohé odhady hovoří o tom, že celkový dopad na evropské HDP by mohl být kolem jednoho procenta evropského HDP. To by při současném anemickém růstu pravděpodobně poslalo evropskou ekonomiku na nějaký čas do recese. Minulý týden přinesl také nárůst napětí mezi Francií a Německem a mezi šéfem Evropské centrální banky Draghim a německou kancléřkou Merkelovou. Jablkem sváru je pokračování politiky ekonomických úspor a restrikcí v krizí nejpostiženějších evropských zemích.
Rizikem, které se podle nás rýsuje na druhé straně oceánu, jsou snížené odhady budoucích zisků akcií sdružených v indexu SP500. Právě budoucí ziskovost amerických akcií je podle našeho názoru klíčovým faktorem pro další směr vývoj tamních akcií. Odhady zisku na jednu akcii (EPS) pro závěrečný kvartál letošního roku poklesly z 126,34 USD na 125,8 USD. Odhad meziročního růstu EPS klesl z 9,15 % (minulý týden) na 9,13 %. Jedná se už o sedmý týden v řadě, v němž odhady klesají. Celkový pohled na vývoj této složky hovoří o mírném zhoršení.
Na základě výše uvedeného máme za to, že by i v následujícím týdnu, či týdnech mohlo dojít ke korekci růstu hodnoty rizikových aktiv. Nemělo by se ale prozatím jednat změnu hlavního trendu na akciových trzích. K té by byla nutná jasná změna k horšímu v některé z výše sledovaných oblastí.
Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)
Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.
Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?
Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.