Týden 43 – Padající trhy? Akcie se chovají normálně
Pohled na tradiční tabulky uvedené na konci článku není pro optimisty příliš veselý. Riziko nebylo v módě ani v právě skončeném týdnu a tak si optimisté užívají již čtvrtý poklesový týden v řadě. Nejziskovější portfolia jsou letos ta konzervativní a nejméně se radují dynamičtí investoři. Nejširší americký index SP500 ztratil na své hodnotě od zářijových maxim deset procent a ještě hůře je na tom technologický NASDAQ a také četné indexy neamerické.
To je z pohledu uplynulých dvou let pohyb celkem nevídaný. Akciový inkubátor loňského roku, kde měly mělké korekce jen omezené trvání, je tedy zřejmě pryč. Na trhu je opět volatilita, a to je dobře. V minulých dvou letech jsem nabyl dojmu, že řada poradců považuje akciový trh za výkonnější spořicí účet, na kterém se nemůže nic stát. To je ale chybný předpoklad!
Obr. 1: Vývoj indexu SP500 2013-2014 (zdroj: stockcharts.com)
Obrázek zřetelně ukazuje, že tentokrát jsme svědky pohybu mnohem většího. Nejčastější otázka, kterou dostávám, je: „co se tak závažného stalo, že akcie tolik padají?“ Z mého pohledu dvě věci. Tou první je, že od listopadu by měly být akciové a dluhopisové trhy opět odkázány jen samy na sebe. FED na svém říjnovém zasedání s velkou pravděpodobností ukončí třetí etapu kvantitativního uvolňování (přinejmenším to až do teď veřejně prohlašoval) a tím i svůj hlavní program, který podporoval růst investičních aktiv a tlumil volatilitu. Při pohledu do historie bylo ukončení každé ze tří etap QE doprovázeno poklesem a prudkým vzedmutím volatility. Není důvod si myslet, že tomu tak nebude tentokrát. Nestalo se tedy vůbec nic, kromě toho, že se akcie opět začínají chovat jako akcie. Kolísají a kolísat budou.
Druhým důvodem již měsíc trvajícího poklesu jsou obavy o zdraví globální ekonomiky. Čísla reportovaná v rámci makroekonomických statistik jsou nehezká. Evropa na prahu další recese, když citelně zpomaluje i její dávný tahoun Německo. Údaje o čínském HDP budou ohlášeny v úterý, ale již nyní je konsensus na růstu okolo 7,2 %. To znamená pokles o 0,3 % oproti minulému kvartálu. Na růsty poblíže desetiprocentní hranice již můžeme zapomenout.
Obavy vládnou i o ekonomiku USA, když v uplynulém týdnu snížil odhady jejího růstu i slovutný Goldman Sachs. Pomalejší růst by měl následně vliv také na firemní zisky. Jejich odhady dlouhodobě rostou a předpokládají do konce příštího roku pětadvacetiprocentní růst. Kdyby se tato predikce nenaplnila, pak bude i otřesen jeden z posledních argumentů býků: poměr ceny akcií k budoucím odhadovaným ziskům. Ten se na základě optimistických odhadů pohybuje kolem průměrných hodnot.
To jsou tedy obavy, kterým nyní čelíme a kterých by si měl být každý dynamický a agresivní investor vědom. Pokud ekonomika pod vlivem různých vnějších faktorů zpomalí a centrální banky trhům neposkytnou další bezpečí v podobě ohromných ranců likvidity, pak budou trhy kolísat.
Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)
Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.
Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledních dvou týdech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Daně za rok 2024: Jak správně danit výnosy z prodeje cenných papírů nebo dividendy?
Obliba investování u nás roste. Podle aktuální průzkumu pro AKAT ČR jednorázově či pravidelně investuje každý třetí Čech a meziročně klesl o 7 procentních bodů počet Čechů, kteří s investováním…
Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů
V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…
MAGA, nebo MEGA? Evropské akcie nabízejí příležitost pro hodnotové investory
„Ty máš opravdu v portfoliu české akcie? To jako fakt?“ zeptal se mě nedávno kamarád, s nímž jsme před čtvrt stoletím kupovali naše první akcie ČEZu. „Já už mám jen…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.