Týden 44 – Spanilá jízda zpět
Pokud se někdo právě probudil z déle trvajícího spánku nebo je vzorným investorem a sleduje dění na trzích jen občas, může se oprávněně ptát: „Korekce? Jaká korekce? O čem to mluvíš?“ A bude mít pravdu. Akcie předvedly v uplynulém týdnu spanilou jízdu zpět na dohled ke svým historickým maximům. Ne, ještě na ně nedosáhly, jsou ale zase poměrně blízko.
Proč se hejno pesimistů najednou změnilo v optimisty? Možná si milovníci blížících se katastrof uvědomili, že ebola má v America a v Evropě méně obětí, než vystřídala leckterá hollywoodská hvězda v posledních deseti letech manželů. Možná, že vzali v potaz i probíhající výsledkovou sezónu. Reportovaná čísla jsou veskrze pozitivní a ukazují, že se ziskovostí tamních firem to je pořád dobré. Možná mnohdy o desítky procent vyklesané ceny akcií přilákaly kupce. A třeba také všechno dohromady. Na trhu nebyly žádné známky toho, že by se měl několikaletý rostoucí trend definitivně otáčet a opětovný přechod k růstu se tedy dal očekávat. Koneckonců jsme jej předvídali poměrně přesně i zde.
Když už jsme u výsledkové sezóny. Několikrát jsem psal, že je podle mého názoru udržení ziskovosti US korporátní sféry klíčovým faktorem pro další růst akcií. Ohlášená čísla zatím žádnou katastrofu neindikují. Z více než dvou stovek firem, které své výsledky již ohlásily, jich plné tři čtvrtiny překonalo očekávání na bázi zisku a šedesát procent z nich překonalo očekávání také z pohledu tržeb. Katastrofa se tedy nekoná a není ani v dohledu. Stejně jako ta stará okreska z mého dřívějšího komentáře. Mírně negativním faktem je to, že téměř třicítka „odreportovaných“ společností pro závěrečný kvartál roku 2014 snížila svůj výhled ziskovosti, zatímco jen osm firem výhled pro nastávající období zvýšilo. Nejedná se ale o nijak dramatická čísla, která by měla vážně zaměstnávat naši pozornost.
Tab. 1: Vývoj HDP klíčových ekonomik (zdroj: Morningstar)
Více pozornosti si zaslouží údaje o růstu nebo mnohde spíše zpomalování hlavních světových ekonomik. Výrazné zpomalení ekonomik by mohlo znamenat pro korporátní zisky problémy. Čísla pro USA jsou sice mírně rozházená (vzpomínáte, letos tam měli mimořádnou zimu a tudíž výsledky za 1Q2014 jsou mizerné), nicméně naznačují solidní růst. Z referátů k ohlášeným výsledkům lze vyčíst, že americké firmy na svém teritoriu zisky zvyšují a jako největší riziko pro svoji budoucnost vidí situaci v Evropě. Naopak zpomalování v Číně je jim prozatím docela lhostejné. Proto pro investory a jejich poradce nebude od věci sledovat kromě stále stejných vyjádření FEDu také situaci v Evropě.
Zde jen několik krátkých poznámek. Jaké jsou problémy? Zadlužení evropských států nadále roste a po silném ekonomickém oživení zatím ani vidu ani slechu (viz. tabulka 1). Evropu také souží sankce, které přijala vůči Rusku. Ty jsou prozatím platné do poloviny roku 2015. Je možné, že po volbách z tohoto víkendu dojde k uklidnění situace na Ukrajině a k prodloužení sankcí již nedojde. To vše má za následek téměř nulový růst a deflační tlaky. Investoři tak pokukují po Evropské centrální bance a po jejích možných činech na podporu růstu.
Evropská centrální banka však prozatím investory tvrdě zklamala. Na počátku října při své tiskové konferenci nebyl Mario Draghi schopen konkrétně specifikovat velikost opatření, která jeho ústav na podporu skomírající evropské ekonomiky připravuje. Změna rétoriky z „whatever it takes“ na „je velice obtížné takovou částku specifikovat,“ trhy rozhodně nepotěšila. Pokud by chtěla ECB okopírovat americký recept a přistoupit ke kvantitativnímu uvolňování, pak narazí na jasné „NE!“ ze strany Německa. Hledání východiska bude složité.
O víkendu byly také vyhlášeny výsledky „stress-testů“ prováděných v evropských komerčních bankách. Pětadvacítka bank testem neprošla. Dobrou zprávou je to, že v této skupině není žádná z velkých německých a francouzských bank a problémy jsou soustředěny zejména do jihoevropských zemí. Také celkové množství prostředků, které by tyto banky potřebovaly doplnit je spíše na nižší hranici odhadů. Ryze optimistický scénář pro Evropu tedy předpokládá ráznou akci ze strany ECB, zklidnění ukrajinského pnutí a ukončení sankcí tak, jak je prozatím předpokládáno. Je to celé tak nemožné?
Tabulka 2: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)
Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World, naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováno do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.
Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledních dvou týdech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?
Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.