Týden 46 – Došlo na naše slova z webináře

Jak ukazují závěrečné tabulky, uplynulý týden na trzích příliš zajímavý nebyl. Snad jen o něco horší čísla z amerického trhu práce mírně otřásla slepou důvěrou v americký dolar. Ten ale i tak vůči české koruně posílil. Opět to přesvědčivě ukazuje pohled na tabulku s číslem jedna. Je docela dobře možné, že na pozitivní zprávy pro zámořskou měnu může být obtížné...

Jak ukazují závěrečné tabulky, uplynulý týden na trzích příliš zajímavý nebyl. Snad jen o něco horší čísla z amerického trhu práce mírně otřásla slepou důvěrou v americký dolar. Ten ale i tak vůči české koruně posílil. Opět to přesvědčivě ukazuje pohled na tabulku s číslem jedna.

Je docela dobře možné, že na pozitivní zprávy pro zámořskou měnu může být obtížné neustále navazovat. Ano, US ekonomika je ve srovnání s tou evropskou a třeba japonskou mnohem silnější (trochu povídačka o jednookém mezi slepými, ale nesporný fakt).  Vyjádření FEDu se ve srovnání s rétorikou ostatních klíčových centrálních bank nesou spíše v jestřábím (pro dolar příznivém) tónu. Bank of Japan spustila své QE9 a od Evropské centrální banky se podobný krok také očekává.  To ale trhy všechno ví a v růstu hodnoty dolaru je to již započítáno. Co bude dalším impulsem? Pokud nepřijde, pak bych se korekci hodnoty USD ani příliš nedivil.

To, co mě ale v týdnu zaujalo nejvíce, je vývoj jednotlivých segmentů amerického akciového trhu během podzimního akciového propadu.

Následující graf ukazuje vývoj třech ETF. Prvním z nich je fond kopírující hodnotu indexu SP500 obchodovaný pod označením SPY. Dalším fondem je pak ETF nakupující do svého portfolia velice živé akcie z indexu SP500 pohybující se mnohem rychleji než samotný index. Jeho obchodní označení je SPHB (high beta). Jde většinou o akcie relativně mladých společností (Facebooky, Twittery a jim podobné). A k mládí pohyblivost jaksi od přírody patří.  Poslední porovnávaný fond je pak fond s přesně opačnými vlastnostmi. ETF obchodované pod tickerem SPLV (low volatility) „sbírá“ do portfolia akcie historicky starších a tím pádem také poklidnějších společností. Jejich „skotačivost“ na burzovním parketu je pak logicky nižší než obdobná vlastnost akciového indexu.

Tydenni komentar 46 obr 1Obr. 1: Vývoj US akcií v průběhu podzimního poklesu trhu (zdroj: finance.yahoo.com)

Graf poměrně přesvědčivě ukazuje to, proč jsme v průběhu našeho webináře, i mimo něj, tak lobovali za fondy sdružující akcie s nízkou volatilitou. Jejich pokles byl z uvedených kategorií nejnižší. A bonus navíc: tyto akcie si také užívají nejvyššího zhodnocení. Jedná se o zcela typický příklad, který bychom mohli vysledovat i v průběhu jiných poklesů akciového trhu.

Pokud říkáme, že si akciový trh v budoucnu zachová svoji průměrnou, nebo možná mírně podprůměrnou výkonnost za zvýšené volatility, pak mohou být právě takové fondy, jakým je korunový Parvest Equity World Low Volatility (ISIN: LU1022403593), zajímavou volbou.

Tydenni komentar 46 tab 1Tabulka 2: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 46 tab 2Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledních dvou týdech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce

Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…

12. 12. 2024 7 minut čtení

Výnosy

Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku

Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…

22. 11. 2024 6 minut čtení

Výnosy

Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?

Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…

6. 11. 2024 3 minuty čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.