V hlavní roli centrální banky (Týden 49)
Hlavním hybatelem trhů v uplynulém týdnu byla Evropská centrální banka. Poté, co se její guvernér Mario Draghi nechal s předstihem slyšet, že banka bude zvažovat další podpůrná opatření směrovaná na podporu místní ekonomiky, bylo její aktuální vyjádření studenou sprchou. Trh věřil v rozsáhlé stimuly zahrnující především navýšení objemu právě probíhajícího kvantitativního uvolňování. Pouhé snížení depozitní sazby z – 0,2 na – 0,3 % a prodloužení programu nákupů dluhopisů do března 2017 bylo výrazně negativní zprávou. Zklamání se následně promítlo i na hodnoty akcií a dluhopisů. Rozsáhlý výprodej na akciových trzích a prudký růst hodnoty společné evropské měny na většině významných měnových párů je to, čeho jsme byli ve druhé polovině týdne svědky. Prudký pokles hodnoty evropských akcií může ukazovat, jak velký podíl na současných cenách má Evropská centrální banka a její podpůrné programy.
Obr. 1: Vývoj měnového páru EUR/USD v roce 2015 (zdroj: Stockcharts.com)
Páteční čísla z amerického trhu práce naopak potěšila. Největší světová ekonomika vytvořila v uplynulém měsíci 211 tisíc nových pracovních míst a toto ohlášené číslo překonalo odhady analytiků. Stagnující míra nezaměstnanosti na pěti procentech je společně s ostatními čísly dobrým argumentem pro FED, aby na svém prosincovém zasedání po několika letech opět započal zvyšovat úrokové sazby. Po vyhlášení čísel z trhu práce americký dolar přece jen korigoval svůj dřívější propad vůči euru.
Obr. 2: Počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělství v USA (zdroj:forexfactory.com)
Nadbytek ropy na trhu poslal k minimům ze srpna letošní roku také ceny černého zlata. Ty se aktuálně pohybují těsně pod hranicí čtyřiceti dolarů za jeden barel. Komoditní index, v němž má ropa velké zastoupení, tak nadále drží nálepku propadáku roku a v právě končícím roce byl s přehledem nejhorší investicí.
Obr. 3: Vývoj cen ropy v roce 2015 (zdroj: Stockcharts.com)
Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)
Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.
Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)
Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?
Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.