Týden 6 – leden akciím nepřál
Leden akciím nepřeje a to především těm americkým. Od počátku roku ztratil hlavní tamější index na hodnotě pět procent a obchodníci se již zamýšlejí nad tím, zda se jedná o pouhou korekci silného růstového trendu, nebo jestli se máme připravit na rozsáhlejší akciový propad.
Předně, pokles o pět procent není ničím neobvyklým a od roku 2009, kdy růstový trend akcií započal, jsme byly svědky hned několika takových, a často i větších zaškobrtnutí. Průměrná hodnota poklesu indexu SP500 v uplynulých pěti letech se pohybuje kolem 6,5 procenta. I v tomto světle se prozatím jedná o korekci růstu a není stahovat kalhoty. Brod je skutečně ještě daleko.
Počátek týdne se nesl ve velmi chmurné náladě. Zklamala data jak z čínského tak z amerického průmyslu, na což akcie negativně zareagovaly a prohloubily poklesy s předešlých týdnů. Ve čtvrtek a pátek však přišla stabilizace, kterou poměrně paradoxně vyprovokoval slabý počet nově vytvořených pracovních míst. Ten byl odreportován v pátek.
Obr. 1: Nofarm payrolls USA 2013-2014
Horší než očekávaná data a prakticky nijaká revize nedobrých dat z uplynulého měsíce dávají náznak toho, že se US ekonomika přece jen nerozjíždí tak, rychle jak FED očekával a dává tak naději k tomu, že centrální bankéři v USA mohou přehodnotit svůj postoj k postupnému ukončování třetí etapy kvantitativního uvolňování. To je pro akcie pozitivní zprávou a naopak negativní novinkou pro americký dolar. Jedná se ale pouze o spekulace. FED se k problematice horších lednových makroekonomických dat nijak nevyjádřil. Možná se dočkáme v tomto týdnu, kdy bude mít svůj úvodní projev ve funkci guvernérky Janet Yellenová.
Prozatím se domníváme, že pokles akciového trhu je z krátkodobého pohledu nejspíše běžnou ozdravnou korekcí. Výsledková sezóna probíhající ve Spojených státech přináší poměrně dobrá data a je hned v několika odvětvích lepší než ty předchozí. Odtud tedy prozatím vítr nefouká a máme prozatím za to, že ani medii zveličovaná situace na rozvíjejících se trzích, které jsou podle našeho názoru hlavním potenciálním zdrojem problémů, není nijak mimořádně kritická.
Obr. 2: Srovnávací graf vývoje cyklických akcií s akciemi sdruženými v indexu SP500
Z druhého grafu je patrné, že akciový trh je stále daleko od paniky. Výkonnost rizikověji orientovaných cyklických akcií stále překonává širší index a rostoucí trend prozatím nebyl prolomen. Z dlouhodobého pohledu trváme na našem názoru o nadhodnocení amerických akcií, na kterém ani lednová korekce nic nezměnila.
Tab. 1: Výkonnost investičních aktiv v uplynulém týdnu a v roce 2014 v CZK
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Daně za rok 2024: Jak správně danit výnosy z prodeje cenných papírů nebo dividendy?
Obliba investování u nás roste. Podle aktuální průzkumu pro AKAT ČR jednorázově či pravidelně investuje každý třetí Čech a meziročně klesl o 7 procentních bodů počet Čechů, kteří s investováním…
Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů
V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…
MAGA, nebo MEGA? Evropské akcie nabízejí příležitost pro hodnotové investory
„Ty máš opravdu v portfoliu české akcie? To jako fakt?“ zeptal se mě nedávno kamarád, s nímž jsme před čtvrt stoletím kupovali naše první akcie ČEZu. „Já už mám jen…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.