Týden bezpečných aktiv (Týden 30)

V uplynulém týdnu se dařilo zejména akciovým trhům zahrnutým pod pojem emerging markets, kde je již nějakou dobu hlavním lídrem Čína. Tamní akciový index za pouhých sedm měsíců posílil o více jak třicet procent a je tak v tomto roce zřejmě nejvýkonnějším velkým trhem světa. Silný sentiment na čínském trhu potvrdila také silná makrodata. Hrubý domácí produkt rostl ve...

V uplynulém týdnu se dařilo zejména akciovým trhům zahrnutým pod pojem emerging markets, kde je již nějakou dobu hlavním lídrem Čína. Tamní akciový index za pouhých sedm měsíců posílil o více jak třicet procent a je tak v tomto roce zřejmě nejvýkonnějším velkým trhem světa. Silný sentiment na čínském trhu potvrdila také silná makrodata. Hrubý domácí produkt rostl ve druhém kvartálu rychleji, než byla nastavena očekávání a pozitivní je také růst tamní průmyslové produkce. Pohled na tabulku v podrobném komentáři říká, že ve vleku čínského sentimentu se veze i většina dalších rozvíjejících se trhů. Na jejich poměrnou podhodnocenost jsme v rámci našich čtvrtletních výhledů několikrát upozorňovali a rychlý pohyb vzhůru je zřejmě přímým důsledkem tohoto stavu a slábnoucího amerického dolaru.

Standardní výsledek odvedly americké akcie, které v průběhu týdne mírně posílily. A to i přes rostoucí skepsi ohledně splnění slibů ze strany agendy prezidenta Donalda Trumpa. Po jeho zvolení americké indexy, díky příslibům nových prorůstových opatření včetně snížení korporátních daní, překotně rostly. Po půlroce ve funkci se ovšem nezměnilo prakticky nic a ani výhled na to, že by se tak v brzké době stalo, není nijak reálný. Trhy tak již začínají být netrpělivé. Pozitivní roli v růstu amerického indexu sehrává právě probíhající výsledková sezóna.

Nedařilo se ovšem evropským akciím, které v uplynulých pěti obchodních dnech více či méně ztrácely.

Lídrem v uplynulém týdnu byla ovšem jednoznačně bezpečná aktiva. Zatímco celosvětový akciový index jako celek od počátku minulého týdne mírně ztrácí, dluhopisům a zlatu se daří, jak je vidět z grafu, velice dobře.  Nálada na trzích je na počátku tradičně slabšího období poměrně opatrná.

Z pohledu celého měsíce je prozatím výkonnost akcií, dluhopisů a zlata prakticky shodná.V uplynulém týdnu trhy uklidnily hned dvě centrální banky. Evropská centrální banka nechala úrokové sazby beze změny a zcela se vyhnula komentu ohledně postupného omezení či ukončení programu výkupu eurových aktiv z trhu. O tom bude banka hovořit až v průběhu podzimu. Podobně mírně vyznělo také zasedání Bank of Japan.

V právě započatém týdnu nejsou na programu žádná makroekonomická data, která by mohla vážně ovlivnit dění na globálních trzích. Výjimkou by snad mohla být schůze centrálních bankéřů ve Spojených státech, nicméně ze strany FEDu se nepředpokládá žádné mimořádné překvapení.

Podrobný komentář včetně porovnání evropských value akciových fondů najdete zde.

Související články

Výnosy

Daně za rok 2024: Jak správně danit výnosy z prodeje cenných papírů nebo dividendy?

Obliba investování u nás roste. Podle aktuální průzkumu pro AKAT ČR jednorázově či pravidelně investuje každý třetí Čech a meziročně klesl o 7 procentních bodů počet Čechů, kteří s investováním…

27. 3. 2025 10 minut čtení

Výnosy

Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů

V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…

20. 3. 2025 5 minut čtení

Výnosy

MAGA, nebo MEGA? Evropské akcie nabízejí příležitost pro hodnotové investory

„Ty máš opravdu v portfoliu české akcie? To jako fakt?“ zeptal se mě nedávno kamarád, s nímž jsme před čtvrt stoletím kupovali naše první akcie ČEZu. „Já už mám jen…

27. 2. 2025 5 minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Bohuslav Černý

ředitel pro prahu

obchod.cerny@brokertrust.cz

+420 602 445 306