V Americe je blaze (Týden 48)

Hody na akciových trzích nadále pokračují a na své historické „high“ se po Dow Jones indexu probojoval i širší SP500. Výnosy dluhopisů se nadále zvyšují, ceny bondů klesají a silný dolar drtí většinu na dolar citlivých komodit. Zlato odepsalo ze své hodnoty dvě a půl procenta, káva čtyři procenta a více než procentní ztráty zaznamenal také cukr, pšenice a bavlna. Z pohledu světa...

Hody na akciových trzích nadále pokračují a na své historické „high“ se po Dow Jones indexu probojoval i širší SP500. Výnosy dluhopisů se nadále zvyšují, ceny bondů klesají a silný dolar drtí většinu na dolar citlivých komodit. Zlato odepsalo ze své hodnoty dvě a půl procenta, káva čtyři procenta a více než procentní ztráty zaznamenal také cukr, pšenice a bavlna. Z pohledu světa po Obamovi je to již několik týdnů stále stejné.

Sílu amerického dolaru ještě zvýšil zápis z posledního zasedání centrálních bankéřů v USA. Z něj jsme se dozvěděli, že se členům výboru vesměs zamlouvá aktuální stav americké ekonomiky a většinově mezi nimi převládá názor, že prosincovému zvýšení sazeb nic nebrání. I pravděpodobnost zvýšení sazeb vzrostla podle posledních průzkumů prakticky na 100 procent. Další pozitivní body pro dolar.

Ten svojí silou tlačí dolů většinu měn na čele s měnami rozvíjejících se ekonomik. I přes snahu indické centrální banky se rupie propadla vůči USD na historická minima, stejně tak jako turecká lira, a nedaří se ani čínskému juanu. Dolarové dluhy emerging markets se tedy silně prodražují a ceny komodit, které jsou pro ně často důležitým vývozním artiklem, jsou stále nízké. Nižší příjmy a vyšší výdaje = problém zejména pro dluhopisy těchto zemí. Ty ztratili za poslední tři týdny téměř pět procent.

Tydenni komentar 48 2016 obr 1V právě započatém týdnu nás čeká hned několik silných makroekonomických dat. V Evropě budeme svědky projevů prezidenta ECB Maria Draghiho a o víkendu proběhne v Itálii referendum o možném posílení pravomocí italského premiéra a vlády. Případný záporný výsledek by mohl mít nepříjemné důsledky, které mohou přinést předčasné volby a poměrně závažné politické riziko.

Ve Spojených státech bude oznámen předběžný odhad růstu tamní ekonomiky. Očekávání jsou nastavena poměrně vysoko. V případě zklamání můžeme být svědky negativní reakce. Stejně tak i při pátečních statistikách z trhu práce. Z Číny pro změnu přijdou data z výrobního sektoru i ze sektoru služeb.

V komoditním sektoru se napjatě očekávají výsledky středečního jednání zemí sdružených v kartelu OPEC. Otázkou je, zda OPEC sáhne k omezení produkce černého zlata a tím pošle současné ceny ropy rychle vzhůru.

Podrobný komentář a jako bonus porovnání fondů zaměřených na globální akcie najdete zde.

Související články

Výnosy

Tři faktory přinesly investorům skvělý rok. Co bude rozhodovat letos?

Máme za sebou skvělý investiční rok, není-liž pravda? Akciové trhy nám nadělily více než dvacetiprocentní zhodnocení a nebyly v tom rozhodně samy. Svoji hodnotu zvyšovalo prakticky vše, na co se…

10. 1. 2025 6 minut čtení

Výnosy

Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce

Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…

12. 12. 2024 7 minut čtení

Výnosy

Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku

Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…

22. 11. 2024 6 minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.