Obavy o další vývoj ekonomiky (Týden 36)

Po klidném týdnu, kdy hlavní americký index S&P 500 získal jen nepatrné plus ve výši 0,25 %, přinesl úterní obchodní den výrazný obrat.

Technologické akcie zažily prudký propad, který s sebou stáhl i širší akciové indexy. Hlavní index S&P 500 během úterý ztratil 1,5 % své hodnoty, zatímco technologicky zaměřený Nasdaq se propadl o více než 3 %.

Příčinou těchto propadů byly obavy o další vývoj americké ekonomiky, které byly umocněny neuspokojivými výsledky z výrobního sektoru. Index ISM pro výrobní sektor dosáhl hodnoty 47,2 %, což je hluboko pod tržním očekáváním 49 %. Abychom lépe rozuměli: hodnota nad 50 % signalizuje růst sektoru, zatímco pod touto hranicí znamená pokles. Ohlášená čísla tedy naznačují, že výroba v USA se nachází ve větší kontrakci, než se předpokládalo.

Přestože trh očekává, že FED na svém zářijovém zasedání sníží úrokové sazby, situace není tak jednoduchá. Snížení sazeb by sice mohlo pomoci ekonomice, ale pokud bude FED nucen k razantnějšímu kroku, než trhy očekávají, může to signalizovat vážnější problémy. Jak je známo, trhy mají rády postupné snižování sazeb, avšak ne, pokud se jedná o takzvané „emergency“ kroky.

V pátek budou oči investorů upřeny na nová data z amerického trhu práce, která ukážou, kolik nových pracovních míst mimo zemědělství bylo vytvořeno. Pokud se zjistí, že zpomalení ekonomiky je výraznější a snížení sazeb by bylo spíše reakcí na rychle se zhoršující situaci, může to znamenat vážné komplikace.

Možné pokračování korekce započaté v prázdninových měsících by nemělo být pro zkušenější investory žádným překvapením. Po rychlém růstu napříč indexy trhy rychle podlehly uspokojení. Investoři svoje pozice zajišťovali jen minimálně, a to i přesto, že hned několik ukazatelů naznačovalo, že ještě nejsme z lesa venku.  Extrémně vysoké opční SKEW, „nenávrat“ měnového páru AUD/JPY do růstového módu nebo extrémně vysoký poměr rostoucích akciových titulů oproti těm klesajícím ukazují na to, že trhu již mohou chybět další kupci a v neposlední řadě hraje roli také tradiční sezonalita. Ta nám říká, že září je pro akciové indexy historicky jedním z nejslabších měsíců.

Václav Pech, investiční analytik Broker Trustu

Související články

Výnosy

Daně za rok 2024: Jak správně danit výnosy z prodeje cenných papírů nebo dividendy?

Obliba investování u nás roste. Podle aktuální průzkumu pro AKAT ČR jednorázově či pravidelně investuje každý třetí Čech a meziročně klesl o 7 procentních bodů počet Čechů, kteří s investováním…

27. 3. 2025 10 minut čtení

Výnosy

Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů

V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…

20. 3. 2025 5 minut čtení

Výnosy

MAGA, nebo MEGA? Evropské akcie nabízejí příležitost pro hodnotové investory

„Ty máš opravdu v portfoliu české akcie? To jako fakt?“ zeptal se mě nedávno kamarád, s nímž jsme před čtvrt stoletím kupovali naše první akcie ČEZu. „Já už mám jen…

27. 2. 2025 5 minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.