Ve znamení čínského draka (Týden 9)
Světové akciové indexy i nadále rozšiřují své zisky. Dobrá nálada, panující již od počátku letošního roku, stále pevně drží vládu ve svých rukou. Motorem pro pozitivní vývoj je nadále optimismus ohledně finálních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou, které mohou, jak si trhy slibují, přinést dohodu ohledně obchodních sporů mezi oběma mocnostmi. Není tak divu, že hitem týdne byly čínské akcie a celkově také akcie rozvíjejících se trhů a také americké akciové indexy.
Ty posílilo také zveřejnění zápisu z posledního zasedání centrálních bankéřů, z něhož vyplynulo, že se účastníci jednání natolik obávají zpomalení globálního růstu, že v letošním roce se zvýšení sazeb ze strany FEDu pravděpodobně nedočkáme. O dvou zvýšeních sazeb, o kterých se nahlas mluvilo ještě v prosinci, si tak zřejmě můžeme nechat pouze zdát. FED by také měl do konce roku ukončit proces snižování své bilance, který zahájil v říjnu roku 2017 a v jehož rámci se každý měsíc zbavuje aktiv v hodnotě padesáti miliard dolarů. Pozitivní zprávy od centrálních bankéřů a víra v dohodu s Čínou, to jsou faktory, které mají teď v rukou dění na trhu.
Z pohledu korporátní sféry jsou ovšem věci přece jenom trochu méně optimistické. Zastavme se u dvou ukazatelů. Prvním z nich je výsledková sezóna, která ve Spojených státech pozvolna končí. Svoje výsledky oznámilo prakticky devadesát procent společností sdružených v indexu SP500 a dosažená čísla hovoří takto:
– 69 % firem překonalo odhady analytiků na bázi zisku přepočteného na jednu akcii. Aktuální údaj leží pod pětiletým průměrem.
– Celkově firmy zveřejňují výsledky, které v průměru o 3,5 % překonávají odhady analytiků. Tato míra je nižší, než je pětiletý průměr.
– 61 % firem překonalo odhady analytiků na bázi tržeb. Aktuální údaj leží nad pětiletým průměrem.
– Celkově firmy na bázi tržeb zveřejňují výsledky, které v průměru o 1,1 % překonávají odhady analytiků. Tato míra je mírně vyšší, než je pětiletý průměr.
Končící výsledkovou sezónu za závěrečné čtvrtletí loňského roku lze tedy považovat za spíše průměrnou. Společnosti dokáží generovat nadprůměrné tržby, do jejich hospodaření se ale promítají zvýšené náklady.
Druhým údajem z korporátní sféry největší světové ekonomiky je pohled na vývoj marží amerických firem.
Jak ukazuje obrázek, čisté ziskové marže v posledním čtvrtletí loňského roku po delší době klesly a predikce prozatím počítá pro první kvartál letošního roku s další kontrakcí. Celkové hodnoty marží jsou nadále vysoké a samotný pokles nemusí nutně znamenat konec světa.
Mezi komoditami hrála v uplynulém týdnu prim měď, jejíž zásoby citelně poklesly a drží se nadále na nižších, než průměrných úrovních. Naopak vysoké zásoby a příznivé počasí v Jižní Americe opět sráží cenu zrnin na čele s pšenicí.
V právě započatém týdnu budeme svědky poměrně velkého množství silných makroekonomických dat, z nichž může sehrát důležitou úlohu řeč guvernéra centrální banky Spojených států a také údaje o růstu HDP největší světové ekonomiky, případně čísla o spotřebitelské důvěře.
Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?
Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.