Ve znamení pozitivní nálady (Týden 29)
Nálada na finančních trzích byla v uplynulém týdnu vyloženě pozitivní. A jak už poslední dobou bývá zvykem, rostla všechna aktiva. Kladný výsledek zaznamenaly dluhopisy, o více jak pět procent podražila ropa, dařilo se zlatu a především akciím.
Nejúspěšnějšími trhy byly opět emerging markets, tentokrát na čele s Čínou. Potěšily zejména čísla ukazující, že čínské exporty rostly o více než třináct procent. Dařilo se ale i evropským akciím (ty podpořila zejména dobrá makro čísla z Německa) a s nimi ruku v ruce pochodovaly akcie ve Spojených státech.
Hlavním z tvůrců opětovného optimismu byla opět guvernérka FEDu Janet Yellen, která ve svém projevu trhy ubezpečila, že FED bude nadále pokračovat v politice zvyšování sazeb, ale zároveň dodala, že vše bude záležet na okolnostech, hlavně na vývoji inflace. Proto je podle Yellen možné, že se tempo zvyšování sazeb přece jenom zmírní. Trhy doufají v to, že se dalšího zvýšení úroků dočkáme až na konci letošního, nebo v průběhu příštího roku. Inu uvidíme. Pozdržení tempa růstu může být pozitivní jak pro akciové trhy, tak také pro dluhopisy.
Dobré údaje z eurozóny dávají stále více prostoru úvahám o tom, že by se i Evropská centrální banka mohla přidat k americkému FEDu a začít postupně utahovat svoji politiku za pomoci zvyšování úrokových sazeb.
Stále více se proto mluví o tom, že Evropská centrální banka zvýší své úrokové sazby a předtím ukončí svůj program výkupu eurových dluhopisů z trhu. To by pochopitelně znamenalo odchod velkého kupce z trhu a vymizení umělé poptávky by poslalo ceny dluhopisů níže. Jak ukazuje graf vývoje výnosu desetiletého německého dluhopisu, právě takový vývoj trh předpokládá a evropské dluhopisy již svoji cestu na jih započaly.Světlo do dalšího vývoje evropských trhů může přinést zasedání Evropské centrální banky, kterého budeme svědky v novém týdnu. Podobný výstup uslyšíme také z Bank of Japan.
Postupně se nám tak zřejmě blíží doba, kdy centrální banky začnou trhům odebírat svoji mnohaletou podporu. Právě to může být do budoucna hlavním faktorem, který bude ovlivňovat dění na akciových a dluhopisových trzích a bude hlavním zdrojem rizika, kterému budeme jako investoři čelit.
Podrobný komentář včetně porovnání evropských akciových fondů najdete zde.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Daně za rok 2024: Jak správně danit výnosy z prodeje cenných papírů nebo dividendy?
Obliba investování u nás roste. Podle aktuální průzkumu pro AKAT ČR jednorázově či pravidelně investuje každý třetí Čech a meziročně klesl o 7 procentních bodů počet Čechů, kteří s investováním…
Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů
V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…
MAGA, nebo MEGA? Evropské akcie nabízejí příležitost pro hodnotové investory
„Ty máš opravdu v portfoliu české akcie? To jako fakt?“ zeptal se mě nedávno kamarád, s nímž jsme před čtvrt stoletím kupovali naše první akcie ČEZu. „Já už mám jen…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.