Vydělávat díky „tajným trikům“ tisíce dolarů denně? Nudné rady, jak se nespálit v investicích

Chystáte si pustit písničku nebo video s hrajícími si koťátky na YouTube, ale nejprve musíte strpět reklamu. Televizní moderátorka v ní zpovídá známého politika, který vám doporučuje výhodné investice do státem garantovaných akcií, zaručujících zisk v řádu desítek procent… Dál už si to asi dovedete představit. I tak vypadá pokus o „investiční“ podvod. Jak nenaletět podvodníkům a investovat rozumně? Podívejte se na rady, které v porovnání s podvodnými báchorkami vypadají jako nuda, ale nepřivedou vás na mizinu, a naopak díky nim zvýšíte šanci, že své úspory opravdu zhodnotíte.

Než se k oněm radám dostaneme, tak je skutečně potřeba upozornit, že na úvodní příklad (a spoustu podobných) můžete v poslední době narazit extrémně často. Lidé tak přicházejí o peníze a tyto podvody škodí celému světu zavedených a transparentních investic, které si u konzervativních Čechů roky pracně budují svou pověst. Ano, investice nesou vždy určité riziko, ale lze s ním pracovat a správným přístupem ho snižovat. Investování je jediný způsob, jak dlouhodobě překonávat inflaci. Jen je potřeba nenechat se nachytat.

Pryč jsou doby, kdy se člověk ušklíbal nad e-maily od nigerijských princů, kteří lámanou češtinou nabízeli milionové odměny za pomoc při řešení dědictví.  Podvody jsou nyní co do provedení výrazně propracovanější. Souvisí to i s rozvojem umělé inteligence, která dokáže velmi věrně napodobit hlas dotyčného člověka a synchronizovat ho s přehrávaným obrazem. Jak na běžícím pásu tak třeba vznikají videa, která mámí z lidí peníze a parazitují na známých osobnostech, aniž by dotyční něco podobného vůbec kdy řekli.

Pozor na revoluční tajné tipy

Nevěřte tedy hned každé reklamě. Poznávací znaky takových podvodů? Zbystřit byste měli, kdykoliv vám někdo nabízí svůj „tajný tip“, jak přes noc zbohatnout, případně osvědčenou či naopak revoluční strategii, jak vydělávat bezpracně a bez rizika. 

Udičku podvodníci nahodí například reklamou v podobě chytlavého videa, ze kterého se prokliknete na moderní a profesionálně zpracované stránky s různými grafy a projekcemi zhodnocení o desítky procent. Vytvoříte si uživatelský účet jako na reálné investiční platformě, odešlete peníze a možná i vidíte, jak vám začnou naskakovat první virtuální zisky… Akorát pak zjistíte, že peníze nejdou vybrat, nikomu se nedovoláte a stránky najednou přestanou fungovat. Se svými penězi se můžete rozloučit.

Nekličkujte v minovém poli na vlastní pěst

Nechme teď stranou očividné podvody. Nástrahy na ty, kteří chtějí zhodnocovat své úspory, číhají i v jiné podobě. Český trh je například aktuálně zaplavený jednotlivými firemními dluhopisy, jejichž prostřednictvím si firmy půjčují na svůj provoz a další rozvoj. Narazíte na dluhopisy slibující vyplácet věřitelům úrok třeba 12 procent ročně. Nemusí jít vůbec o prvoplánový podvod, ale riziko, že firma nebude mít dost peněz na splacení svých dluhů a vaše investice se vypaří, je obrovské. 

U takto „nadivoko“ a napřímo vydávaných dluhopisů může být vaše postavení jako věřitele velmi nevýhodné a investice nemusí být reálně ničím kryta. Dluhopisy takto vydávají mnohdy i firmy s minimální historií nebo děsivým finančním zdravím. Ne snad, že by všechny firemní dluhopisy byly špatné, ale než je nakupovat jednotlivě, je výrazně vhodnější způsob do nich investovat například prostřednictvím fondů, které investici rozloží mezi více důkladně prověřených dluhopisů.

Nudné rady, které fungují

A to se už dostáváme ke způsobům, jak se v investicích nespálit. Investování je vždy spojeno s určitou mírou rizika, ale volbou vhodných investičních nástrojů, postupů a s trochou disciplíny můžeme riziko aktivně snižovat a reálně vydělávat. Nebude to ale přes noc, investování je o dlouhodobém zhodnocování peněz. Co vám pomůže?

1) Nebuďte na to sami

Jestli nemáte s investováním zkušenosti a nemáte čas se nejprve učit, nepouštějte se do investic na vlastní pěst. Sejděte se raději s investičním poradcem, člověkem z masa a kostí. V ideálním případě, než vám nabídne jakoukoliv investici, si opravdový profesionál nejprve poslechne váš příběh, aktuální situaci a plány. A teprve pak přijde čas na to, abyste se společně podívali na možnosti, které pro vás budou vhodné.

2) Nechejte si vysvětlit, do čeho investujete

Vždy se zajímejte o to, do čeho máte své finance vložit. Jaké jsou podmínky, jak daný produkt funguje, co jsou rizika, jaké mohou být scénáře při pozitivním i negativním vývoji. Kvalitní poradce vám dokáže všechny tyto otázky srozumitelně zodpovědět. Pokud ne, je to varovný signál, že nejste v nejlepších rukou. Zajímejte se o historii a fungování institucí, kterým máte své peníze svěřit. Na trhu jsou dnes důvěryhodné investiční společnosti a fondy, které fungují desítky let a přestály se svými klienty nejednu krizi.

3) Čím kratší doba, tím konzervativněji

Platí pravidlo, že čím dříve budete své peníze potřebovat, tím konzervativnější produkt byste měli volit. Proto patří rezerva například na spořicí účet a penězům, za které chcete kupovat příští rok auto, bude nejlépe třeba na termínovaném vkladu. Nižší výnos je zde vynahrazen jistotou. Úspory, které chcete odložit na delší dobu, můžete už zhodnocovat dynamičtěji například prostřednictvím dluhopisových, smíšených nebo akciových fondů a dalších nástrojů, kdy může hodnota investice více kolísat, ale v dlouhodobém horizontu přináší v průměru vyšší zhodnocení.

4) Nepodléhejte panice ani módním vlnám

Když už si zvolíte investiční horizont a strategii, dodržujte je. To je alfa a omega investování – být dostatečně psychicky silný a disciplinovaný dodržet stanovenou délku trvání investice. Na trzích čas od času vypukne panika, která svádí prodávat se ztrátou. Ze všech krizí se ale trhy vždy zotavily a stouply na nová maxima. Trpělivost hraje ve váš prospěch. Držte se svého plánu, i když probíhá na trzích horečka, kdy všichni zběsile nakupují konkrétní akcie nebo třeba kryptoměny. Po podobných raketových vzestupech přichází zpravidla strmý pád.

5) Nevsázejte vše na jednu kartu

Diverzifikujte své investice. Znamená to, že nebudete dávat „všechna vajíčka do jednoho košíku“. Optimální složení portfolia bude u každého investora individuální, ale neměli byste investovat pouze do několika akcií, nebo dluhopisů, či drahých kovů, jako je zlato, ale mít mix těchto aktiv. Velmi dobře toho můžete dosáhnout prostřednictvím podílových fondů, které nakupují několik desítek až stovek cenných papírů (například akcie nebo dluhopisy) různých společností. Kdyby některá firma zkrachovala, na hodnotu celého portfolia to má nepatrný vliv oproti tomu, kdybychom si koupili pouze akcie nebo dluhopisy jedné firmy, která by zbankrotovala.

Dlouhodobé investování není vždy taková jízda, jako můžeme vidět ve filmech z Wall Street nebo kterou nám slibují různí vykukové v reklamách. Je to o trpělivosti a disciplíně, ale nikdo ještě nevymyslel způsob, jak zhodnocovat dlouhodobě peníze efektivněji.

Michal Valentík, investiční analytik, Broker Trust

Související články

Výnosy

Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce

Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…

12. 12. 2024 7 minut čtení

Výnosy

Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku

Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…

22. 11. 2024 6 minut čtení

Výnosy

Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?

Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…

6. 11. 2024 3 minuty čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.