Zasáhne FED v prosinci? A pro koho to bude dobrá zpráva? (Týden 44)
Předešlý týden byl … trochu nudný. Svědčí o tom nijaké hodnoty v tabulce pod článkem. Zatímco se ještě nedávno stále něco dělo a investoři byli svědky zajímavých pohybů, tentokrát s klidem trhu nepohnulo ani dlouho očekávané zasedání cetrálních bankéřů v USA. Hlavním výstupem z tohoto zasedání byla jasně deklarovaná skutečnost, že FED zcela neodpískal myšlenku zvýšení úrokových sazeb ještě v letošním roce. Rozhodující bude podle guvernérů prosincové zasedání a pochopitelně makroekonomická data.
Odhady moudrých analytických hlav zvýšili sázky na prosincový „hike“, nicméně jeho pravděpodobnost zůstává kolem padesáti procent. Osobně mám dojem, že se akce FEDu v roce 2015 nedočkáme. Oznámené číslo amerického HDP za poslední kvartál zůstalo za očekáváním a kromě objednávek zboží dlouhodobé spotřeby zklamala v USA překvapivě také spotřebitelská důvěra.
Světové centrální banky již nepracují v jednotě, jak tomu bylo v letech minulých. Číňané již několikrát snížili úrokové sazby, Mario Draghi hovoří o možném navýšení stimulů a o Bank of Japan je zbytečné hovořit. FED by naopak chtěl sazby zvyšovat. Problém je v tom, že již nyní je USD příliš silný a jeho síla má vliv na hospodářské výsledky mnohých nadnárodních firem v USA. Pokud FED sazby zvýší, dolar půjde ještě výše a bude to další špatná zpráva pro komoditní investory a s komoditami spojenými cennými papíry. Negativně by byly zasaženy také americké dluhopisy.
Na druhé straně se inflační očekávání v USA zanořilo hluboce pod hranici dvou procent. Bez zajímavosti není ani to, že pokaždé, když se inflační očekávání dostala pod vyznačenou hranici, přišel v minulosti FED s uvolněním své politiky, nikoli s utažením. V roce 2009 jsme byli svědky první etapy kvantitativního uvolňování, v roce 2011 ji následovala etapa druhá. V roce 2015 bylo již zvyšování sazeb dvakrát odloženo a očekávaná inflace dále klesá. Ne, nemyslím si, že by FED v prosinci nějak výrazně zasáhnul. Pokud nezasáhne, bude to špatná zpráva pro dolar a naopak dobrá zpráva pro komodity, akcie komoditních společností a třeba také dluhopisy na čele s těmi s vysokým výnosem.
Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)
Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.
Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)
Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?
Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.