Zvýšení sazeb ČNB a dobrá čísla z Ameriky (Týden 32)
Hlavní událostí uplynulého týdne na domácí scéně byl zcela jistě výstup z jednání bankovní rady České národní banky. Ta na svém zasedání, díky dobrým makroekonomickým datům, které z naší ekonomiky již nějakou dobu přicházejí, a prudce rostoucím cenám nemovitostí, poprvé po deseti letech odhlasovala zvýšení úrokových sazeb. Základní sazba se zvýšila o 0,2procentního bodu na 0,25 %.
To, co je na celé věci mírně znepokojující, je nedostatečná komunikace ze strany centrální banky a také její rozhodování, které rychle přechází z extrému do extrému. Zatímco zahájení intervencí proti koruně započaté před několika lety bylo komunikováno dostatečně dlouho a srozumitelně, výstup ohledně zvýšení sazeb byl pro naprostou většinu subjektů na trhu překvapením. Stejně tak banka nejprve několik let drží intervenční režim a bojuje proti silné koruně, aby za několik měsíců na to začala prakticky bez varování zvyšovat úrokové sazby a bojovat za silnější korunu.
Na jednání centrálních bank si trhy většinou cení předvídatelnost jejich jednání. FED o zvyšování sazeb a utahování své politiky pomalu několik let hovořil. Evropská centrální banka jedná podobně. Česká národní banka trhy překvapila bez odpovídající předchozí komunikace.
Zvyšování úrokových sazeb se s velkou pravděpodobností projeví na trhu s nemovitostmi a mohlo by zdražit úrokové sazby hypoték a později také spotřebitelských úvěrů. Už tak drahé nemovitosti v České republice budou mít zřejmě nízký potenciál dalšího růstu. Pro investory držící v portfoliu aktiva v cizích měnách by bylo další posilování koruny negativním jevem, který bude ubírat ze ziskovosti jejich portfolií. Již od ukončení intervenčního režimu posílila koruna vůči Euru o čtyři procenta a vůči dolaru o více jak deset procent!
Druhou významnou událostí, která ovlivnila dění na akciových a dluhopisových trzích, byl páteční report z amerického trhu práce. Ten trhy informoval, že největší světová ekonomika vytvořila v uplynulém měsíci 209 tisíc nových pracovních míst. To je vyšší číslo, než kam byla nastavena tržní očekávání, nicméně oproti číslům z června se jedná o pokles o 20 000 míst. Míra nezaměstnanosti klesla na 4,3 % a pohybuje se tak kolem historických minim. Ve spekulaci na to, že vyšší než očekávané číslo povede FED na nejbližší schůzi v září k dalšímu zvýšení sazeb, poklesly ceny dluhopisů.
Ve Spojených státech také úspěšně pokračuje výsledková sezóna. Z celkového počtu firem sdružených v sektoru SP500 již ohlásilo své výsledky téměř 85 procent společnostní a 70 procent z nich dokázalo překonat tržní očekávání. Nejlépe se dařilo společnostem ze sektoru zdravotnictví a informačních technologií. Nicméně i přes silnou výsledkovou sezónu a dobrá makrodata se americkým akciím nepodařilo posunout své hodnoty výše.
To by mohlo být předznamenáním překoupenosti trhu a mohlo by na trh přinést zdravou korekci směrem dolů.
Podrobný komentář včetně porovnání akcií ze sektoru spotřebního zboží najdete zde.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Tři faktory přinesly investorům skvělý rok. Co bude rozhodovat letos?
Máme za sebou skvělý investiční rok, není-liž pravda? Akciové trhy nám nadělily více než dvacetiprocentní zhodnocení a nebyly v tom rozhodně samy. Svoji hodnotu zvyšovalo prakticky vše, na co se…
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.